Disk Boot Failure Insert System / Dokładny Opis Problemu

Witam

Mam taki oto problem, przy włączaniu komputera wyskakuje taki komunikat:

“Disk Boot Failure Insert System Disk And Press Enter”

Zacznę od tego że przeczytałem kilkadziesiąt tematów o tym problemie i żaden z nich mi nie pomógł, bo mój przypadek jest troszkę inny.

Mój komputer nie jest stary, ma jakieś dwa latka, wszystko było w porządku do czasu instalacji Windows 7, musiałem zaktualizować bios bo nie chciał się instalować i od tego czasu wyskakuje mi ten komunikat.

Uprzedzę kilka pytań:

Nie, nie mam włożonej dyskietki, płyty, pendriva czy też karty pamięci. W ogóle nie mam napędu dyskietek, mam wyłączoną w biosie.

Ustawienia bootowania w biosie są prawidłowe, czyli Hard Disc na pierwszej pozycji.

Dyski są podłączone do komputera poprzez SATA.

Mam jeden napęd DVD.

Znalazłem wyjście tymczasowe z tej sytuacji, ustawiłem bootowanie w biosie tak:

  1. CD-ROM

  2. Hard Disc

Włożyłem płytę z systemem Windows 7 i włącza się normalnie oczywiście nie naciskam nic podczas odczytu płyty bo poszła by instalacja.

Wyczytałem też że może to być wina dysku, ale nie sądzę żeby było tak w moim przypadku, 2 letni dysk Samsunga 640GB.

Dla pewności przeskanowałem dysk programem HD Tune, wszystko ładnie na zielono, screen dla potwierdzenia:

I teraz coś co według mnie jest przyczyną tego problemu, Przełączając dyski w HD Tune zauważyłem jedną rzecz, oto screen dysku gdzie mam zainstalowany system:

a tu screen dysku gdzie nie ma systemu ale przy jednej z instalacji zrobił mi się tam jakiś folder z danymi z poprzedniego systemu który już wywaliłem ale może coś jeszcze zostało:

Zwróciłem uwagę na pozycję Bootable, przy dysku gdzie jest Windows jest “NO” a przy dysku gdzie nie ma systemu jest “YES”

Więc prawdopodobnie on szuka systemu na dysku na którym go nie ma i przez do wyskakuje ten komunikat.

Jeśli mam rację co do przyczyny to mam nadzieję że ktoś powie jak zrobić tak żeby przy dysku na którym jest system a dokładniej na tej partycji zamiast NO w polu Bootable było YES :smiley:

Z góry bardzo dziękuję za wszelkie próby rozwiązania tego problemu, zawsze tu znalazłem pomoc więc mam nadzieję że i tym razem będzie podobnie :smiley:

Partycja,gdzie masz system musi być botowalna,sprawdż ten dysk na wirusy,jeśli to zrobiło się samo z siebie,możesz mieć bakcyla,który nadpisał ci tablicę partycji,sprawdż w programie do partycjonowania,np. GParted,czy ta partycja jest w jakiś sposób widoczna,nie będzie miała litery tylko gwiazdkę zamiast c:\ będziesz miał *;,wtedy spróbuj jej przypisać literę,po drugie,czy w BIOSIE jest włączony kontroler SATA i czy dysk jest podpięty do używanego portu,niektóre mogą być używane tylko w pewnych konfiguracjach typu macierz raid,itp.,wyskoczy ci np. że przy normalnym połączeniu port “4,5 are not usable”

W biosie jest wszystko OK, jest włączony kontroler, dysk też jest dobrze podpięty, od dwóch lat tak jest i wszystko działało. Wirusów nie ma, skanował Kaspersky i Malwarebytes Anti-Malware.

Więc tak odpaliłem GParted, nie wiem gdzie idzie przypisać literę dla danego dysku, jedyne co zrobiłem w polu flags przy dysku systemowym to wybrałem boot, a przy tym drugim usunąłem boot, restart komputera i niestety system nie działa wyskoczył w biosie błąd “Brak pliku bootmgr naciśnij ctrl+alt+delete” musiałem przywrócić to tak jak to było wcześniej i dopiero system odpalił oczywiście razem z płytką Windowsa.

Aha i przypomniała mi się jeszcze jedna rzecz mianowicie przed instalacją systemu miałem kłopot z poprzednim systemem i użyłem w biosie w wierszu poleceń funkcji fixboot i chyba też fixmbr nie jestem pewien czy to dobrze zrobiłem pewnie nie i to może też być tego wina.

Uruchomiłem płytę instalacyjną Windows XP, weszłem w tryb naprawczy (wiersz poleceń) i miałem zamiar użyć opcji fixboot tylko wstrzymałem się ponieważ tam wyświetla listę systemów i trzeba wybrać odpowiedni, ja mam jeden tylko i pokazał mi że mam go na partycji D, a normalnie na tej partycji nie ma systemu dziwna sprawa, ja już się poddaję nie mam więcej pomysłów, jest to chyba największy problem jaki miałem z komputerem, każdy poprzedni dało się rozwiązać w ostateczności formatem i instalacją Windowsa na nowo a tutaj taka operacja nie pomaga :frowning: