Dla matematyków - pierwiastek sześcienny

No a cały czas rozmawiamy o kalkulatorze standardowym więc się nie wymądrzaj.

Karol, 1 klasa lieceum

to przeczytaj temat studencie politechniki poznanskiej, bo czytac to uczą już w szkole podstawowej oraz zerówce :wink:

autor tym samym daje do zrozumienia, że nieszuka rozwiązania na kalkulator naukowy.

pozdrawiam,

Airorn

20 lat, student Politechniki Gdańskiej (tylko co to kogo interesuje?)

Złączono Posta : 27.02.2006 (Pon) 22:12

a co do tematu, to raczej niema takiej metody

Tandetny kalkulator z możliwością oblicznia pierwiastków entego stopnia można kupić już a 10 zł:

http://www.allegro.pl/item88494724_kalk … ecena.html

więc w czym problem :?

Chciałem tylko się upewnić czy na pewno nie da się tego obliczyć zwykłym kalkulatorem :slight_smile: Poza tym pierwiastki 3 stopnia wyciąga się stosunkowo żadko i można to zrobić choćby w excelu.

przykładowo może być problem w tym, że na maturę niemożna zabrać nawet takiego badziewnego, acz naukowego kalkulatora :wink:

Nie wiem jak teraz, ale za moich czasów na stole leżały tablice matematyczno-fizyczne.

IMHO inna sprawa że trzeba umieć z nich skorzystać :stuck_out_tongue:

teraz jest jedynie kartka z wybranymi wzorami oraz kalkulator prosty (czterofunkcyjny) tak samo zresztą na fizyce, aa no i na matmie nie można mieć ołówka :wink:

Air,

królik doświadczalny reformy edukacji

Może nowy rząd zezwoli tylko na liczydła :stuck_out_tongue:

To u Ciebie kiepsko z matmy

Bartek 1 klasa LO :wink: Na mature wnisoe inny kalkulator?? wątpie!! Cały czas jest mowa o zwyklym kalkulatorze (tzw. cztero działanowiec)

Złączono Posta : 27.02.2006 (Pon) 22:41

Albo inaczej:

6x=,x=

(6 razy równa się, razy róna sie)

4 - działaniowiec

Kalku01.jpg

Z tego co widzę to nie ma tam pierwiastków 3 stopnia :stuck_out_tongue:

Jest tylko:

mnożenie

dzielenie

odejmowanie

dodawanie

procenty

pierwiastki drugiego stopnia

Siedze nad takim kalkulatorem z godzine i nic nei wymyślilem. Poddaje się. Tu naprawde nie można tego zrobić !!

Szukajcie a znajdziecie :o Wstyd!

UWAGI do studenta z Rumii :roll: : Airborn’a:

:stuck_out_tongue: przeczytałem temat i odpowiedziałem zgodnie ze swoją wiedzą i pytaniem w temacie, chyba zauważyłeś :-k , a to że Autor próbuje postawić matematykę na głowie szukając sposobu pierwiastkowania za pomocą dodawania, to chyba nie mój problem i z tym wysyłaniem do podstawówki to prosze nie w moim kierunku!

:roll: źle wybrałeś cytaty Studencie politechniki gdańskiej, z nich nie wynika to co napisałeś! Powody? :x

:shock: z ortografią też jest coś nie tak: “nieszuka”, “niemożna” Powody? :x

:? napisałeś “raczej nie ma” co też jest bardzo niepokojące, jak jesteś czegoś pewny to chyba nie używasz słowa raczej, a chyba jesteś pewny niemożności pierwiastkowania przez dodawanie.

PS

Uwagi dotyczące wypowiedzi karolzaet i McDracullo, a będące następstwem moich słów (prawdziwych), przemilczam. Jednak studenta z Rumii one nie dotyczyły więc odpowiadam publicznie na zaczepke w jego strony (post bezsprzecznie zaczepny, odpowiedź na temat w dopiero po 3 minutach w “załączniku”)!

No to jest sposób na obliczenie pierwiastka 3 stopnia na zwykłym kalkulatorze czy nie?

Nawet mój nauczyciel fizyki (człowiek z dużym doświadczeniem) kiedy zdarzyło się zadanie w którym trzba było wyciągnąć pierwiastek 3 stopnia z liczby 7,42 x 10^22 powiedział, że musimy mieć kalkulatory naukowe.

Jeszcze raz piszę, że standardowy kalkulator oprócz funkcji dodawania posiada również: odejmowanie, mnożenie, dzielenie, procenty, pierwiastki drugiego stopnia.

Nie da się

P.S. I po co te przechwałki na temat studiów itp :hmmm:

Pytanie przewija się od początku takie samo: czy można pierwiastkować do trzeciego stopnia włącznie na zwykłym kalkulatorze

:o :o :o

MaciejP lubisz się czepiać, karolzet zapytał czy istnieje metoda policzenie pierwiastka sześciennego, następnie zasugerował, że takowa metoda istnieć musi gdyż exel oraz kalkulator naukowy muszą w jakiś sposób to obliczać, oznacza to jednoznacznie, że szuka on rozwiązania problemu przy pomocy kalkulatora nienaukowego

niewydaje mi się abym kiedykolwiek zasugerował aby istniała taka metoda :expressionless:

W kontekście:

niebardzo rozumiem:

Nie traktuj tego jako jakiś osobisty atak :wink: jak dla mnie EOT, bo autor już dostał odpowiedź na swoje pytanie

Wiesz mógłbym sie znowu doczepić do tego co napisałeś, ale nie. Zakończmy ten temat, pierwiastkować “przez dodawanie” sie nie da i koniec.

Pozdrawiam

Tak będzie najlepiej :evil:

Odnoszę wrażenie, że za bardzo upieracie się na kalkulator. Kalkulator to elektroniczna wersja liczydeł. Znam doskonały i prosty sposób na obliczenia tego rodzaju. Wystarczy uzyć suwaka logarytmicznego. Jest tam mozliwość pierwiastkowania 2-go - 3-go stopnia (i podnoszenia do 2-giej i 3-ciej potęgi). Kto zna suwak, wie, że oblicznia na nim trwaja szybciej niz na kalkulatorze, choc nie są aż tak dokładne. No ale kiedy potrzebujemy obliczń z dokładnością do dziesiatego miejsca po przecinku?

cóż obawiam się, że CKE, nieprzewidziała aby ktoś chciał przynieść na maturę suwak logarytmiczny, więc pewnie nie ma go w wykazie dostępnych pomocy naukowych (taki joke;) )

odgrzewane kotlety?