Dla sata lepszy tryb ide czy ahci?

(Spectator) #1

Ostatnio kupiłem sobie nową płytę główną i można w niej dysk sata ustawic albo w tryb ide albo ahci (i oczywiście raid, ale raida nie chcę sobie ustawiać, bo nie mam takiej potrzeby). Może mi ktoś wytłumaczyć różnicę między tymi dwoma trybami? Czy jest pomiędzy nimi różnica w wydajności i szybkości działania dysku?

(Alladynek) #2

Wikipedia

http://pl.wikipedia.org/wiki/AHCI

(Ciupa Michal) #3

Spectator ,

niektóre testy wskazują że w AHCI dysk jest szybszy o jakieś 5-10% niż w IDE, do tego tylko w AHCI działa NCQ, no i jeśli robisz np. reinstalke systemu to potrzebujesz specjalnych sterowników do AHCI(RAID), które pobierasz ze strony producenta płyty głównej i wgrywasz np. na dyskietkę,USB lub integrujesz z plyta instalacyjną :slight_smile:

i jeśli masz już zainstalowana Winde i masz ustawione na IDE to jak zmieniasz na AHCI to musisz robic reinstalke systemu :slight_smile:

wiec jeśli masz już zainstalowanego Win’a to zostaw tak jak jest, ale jeśli będziesz robił reinstalke to się zastanów nad AHCI :slight_smile:

tu masz temat dotyczący: AHCI vs. IDE :slight_smile:

http://forum.pclab.pl/t277660.html

(Spectator) #4

Włączyłem ahci na zainstalowanej viście ultimate i nie było problemów :wink: Tylko musiałem jeden wpis w rejestrze zmodyfikować, a po restarcie kompa vista sama zaczęła instalować sterowniki do ahci, prawdopodobnie brała je z płyty ze sterownikami do płyty głównej, bo miałem ją wtedy w napędzie akurat i zauważyłem, a raczej usłyszałem, że przy instalacji każdego portu pobierało jakieś dane z płyty.

Zrobiłem test kopiując kilka dużych plików z partycji na partycję i różnica pomiędzy ahci, a ide jest dosyć znaczna. W ide prędkość kopiowania z partycji na partycje nigdy nie doszła nawet do 12MB/s, a w ahci zaczyna się od 50MB/s jednak niestety cały czas spada i narazie najniższa prędkość jaką zanotowałem to 14MB/s. Ale na szczęście spada do pewnego momentu i potem idzie stabilnie z taką prędkością na jakiej stanie.