Dlaczego kropka przed znakiem interpunkcyjnym?

Witam. Ostatnio zauważyłem, że coraz częściej można zobaczyć takie zakończenie zdania .? .!. Przecież to nie jest napisane poprawnie gramatycznie, a widzę, ze coraz więcej osób tak pisze. Dlaczego? Może wiecie?

A dlaczego pokemony wypisują coś takiego -> x3, <3, xD ?

.? to kolejny wytwór fotki i nk.

Być może. Ja fotki nie używam, a na nk wchodzę raz na miesiąc.

Dzieje się tak dlatego, że w narodzie zanika kultura języka, dominuje bylejakość i niedbalstwo. Dochodzi do tego jeszcze tzw. kultura obrazkowa (w tym emotikony - xD) oraz stale obniżający się poziom języka prezentowany przez media - np. prezenter mówiący “to tyle w tym temacie”, czy “dzisiaj mamy 15 lipiec”.

Równie dobrze mógłbyś się zapytać dlaczego ludzie piszą takie słowa jak: bende, chcem, wienc, z kolegom, (komu? czemu?) dziewczyną (l.mn., powinno być dziewczynom) albo bardzo popularne wśród dzieci GG jusz, znofu itp. To są po prostu błędy najczęściej niedouczynych lub małoletnich ludzi, które się potrafią rozprzestrzeniać niczym wirus.

Pozdrawiam!

Błędy ortograficzne są spotykane od lat, jednak z .? spotykam się od niedawna, dlatego się pytałem :slight_smile:

Dokłądnie, lipiec czy inny miesiąc jest tylko jeden, więc nie może być kilku lipców i powinno się mówić 15 (dzień) lipca. Jednak mała ciekawostka, w wielu językach, między innymi w języku niderlandzkim, potocznie nazywanym holenderskim (akurat mieszkam w Holandii) akurat używa się tej formy, czyli oni nie mówią 15 lipca tylko vijftien juli (czyt. fajftin jyli) co znaczy dokładnie 15 lipiec, w przeciwieństwie do angielskiego, gdzie mówi się fifteenth july :slight_smile:

Pozdrawiam!

Hmm… A to ciekawe :slight_smile:

15 lipiec był wiele tysięcy lat temu… :smiley:

Gramatycznie to może i jest. Nie jest poprawnie interpunkcyjnie.

Czy 1994 lata to wiele tysięcy? Ale wiele wieków temu - zgodzę się :slight_smile:

Chodzi o to, że w ciągu roku lipiec jest jeden a nie kilka.

Pozdrawiam!

Dlatego poprawnie jest powiedzieć “Dzisiaj mamy piętnastego lipca 2009-go roku” :wink: Mój dyrektor w LO raz nam zwrócił uwagę że jest nie “dziesiąty luty, tylko dziesiąty lutego” i pamiętam do dziś :smiley:

Nie, tak nie jest poprawnie. Nawet gdyby w ciągu roku było co najmniej 15 lipców (a to sugeruje ta wypowiedź), byłoby to niepoprawne gramatycznie (lipiec to nie jest człowiek czy zwierzę).

Poprawnie byłoby:

Dzisiaj jest piętnasty lipca dwa tysiące (ale nie dwutysięcznego*) dziewiątego roku.

* - tak samo, jak bitwa pod Grunwaldem nie wydarzyła się 15 lipca tysięcznego czterysetnego dziesiątego, a tysiąc czterysta dziesiątego roku

Najprościej jest to sobie wyobrazić jak pisałem wyżej, aby poprawnie powidzieć dodajemy sobie w myślach słowo dzień, czyli “dziś jest piętnasty ( dzień miesiąca) lipca dwatysiące dziewiątego roku”.

To to jeszcze jest nic spotykam czasami ludzi, którzy nie potrafią napisać 50 i piszą piędziesiąt albo piendziesiąt zamiast pięćdziesiąt a to już wynika poprostu z nieoczytania i uczenia się języka wyłącznie ze słuchu :slight_smile:

Pozdrawiam!

Ze słuchu to się uczy niemowlę, potem to jest wtórny analfabetyzm. Ale czemu się dziwić skoro dla wielu karkołomnym wyczynem jest przeczytanie jednej książki w ciągu roku ( jak człowieka coś zainteresowało to 400 stronicowe tomisko łykał w przeciągu jednej nocy z latarką pod kołdrą, bo rodzice gonili do spania)

A za popularyzację:

możemy podziękować naszemu ex prezydentowi Lesiowi W.

roobal ja się nawet spotkałem z “pindziesiont” :smiley:

A co do tego

to myślę, że ze względu iż każdy wie o co chodzi (o dzień miesiąca, a nie kilka lipców) jest to raczej poprawne bo to jest bardzo domyślne że mamy tylko jeden lipiec :wink:

Ja już dawno (jakiś rok, dwa) zauważyłem u kuzynki, że pisze .?, .!.

Zapytałem się jej, dlaczego pisze w taki sposób, a ona na to :

  • Bo tak jest fajnie.

Więc czego się dziwić.

Hehe. Pewnie niedługo dzieci będą (nie ‘bendom’ :P) pisać z błędami i z ‘pokemonizmem’, np. h$z0//$ZcZ :stuck_out_tongue: (tak też jest ‘fajnie’ :lol: )

Ja jestem ciekaw dlaczego sporo osób pisze zawsze słowo ci z dużej litery #-o Przecież Ci się chyba tylko pisze jak do kogoś się mówi a nie np. ale dlaczego Ci Cyganie wróżą? <- tu nie chodzi mi o dlaczego tobie Cyganie wróżą tylko dlaczego oni Cyganie wróżą.

Niestety, ale trzeba liczyć się z tym, że większość ludzi zamiast mózgu ma przeciąg, że zamiast wychodzić z domu grają w WoWa czy Tibię lub gapią się na te kur…kie programy importowane z USA puszczane na MTV. W tych czasach osiągnięciem jest umiejętność pisania i czytania, co powoduje we mnie totalną załamkę. Rzecz w tym, że my - w miarę normalni (:P) ludzie musimy się męczyć z emo, pokemonami i innymi ułomami…

Zgadza się. Słowa Ci czy Twój pisze się z dużych liter, aby okazać szacunek drugiej osobie. Niestety jak już wcześniej wspomniałem nie każdy umie czytać, a co za tym idzie zrozumieć sensu takiego słowa w zdaniu, dlatego klepie Ci z dużej zawsze i wszędzie nie wiedząc kiedy tak na prawdę powinno się to robić.

Kiedy powiesz: mamy 16 lipiec, też każdy zrozumie, a nie jest to poprawnie.

Pisanie tego typu słów z wielkiej litery na forum czy GG (gdzie i tak wszystko pisze się małymi) nie jest obowiązkowe. Wielkiej litery przy tych słowach należy używać w listach (także w bardziej oficjalnych mailach - w końcu e-mail to też list). A na forum - kiedy chcemy okazać do kogoś szacunek.