Dlaczego mój dysk SSD pokazuje 99%?


(mateuszplenik) #1

Witam, jak w temacie sprawdzałem sobie programem Crystal Disc Info i dysk SSD mam od lutego i zawsze miał 100 % a teraz 99 dlaczego ? to źle ?


(kamil004) #2

Takie programy nie radzą sobie jeszcze dobrze z dyskami SSD, a tym bardziej ten który dałeś. 

W przypadku HDD owszem ale dla SSD jeszcze nie spotkałem takiego który by pokazywał to samo co aplikacja od producenta do monitorowania dysku. 

  

Prosty przykład: 

  1. Power On Hours pokazuje ci 99 a wyżej w prawym rogu masz czas pracy dysku 1034. 

  2. Druga sprawa na jednym z moich dysków SSD w lapku mam parametr SSD Life meter na 97% (używam dysków GoodRam C40 i C50) 

Parametr ten jest wyliczany na podstawie ilości godzin pracy, zapisanych danych totalnych na dysku oraz Max Erase Count. 

Obecnie na tym dysku jest zapisane 3147GB, power on hours 3011h, power on/off cycles 2120 razy. 

  

Cóż mogę ci powiedzieć, na pewno nie masz się czym martwic, obecnie masz zapisane podobnie jak ja ok 3TB danych a obecne dyski spokojnie wytrzymają ponad 300TB i uważam ze nie ma co się sugerować żadnymi Life Metrami a tym bardziej programem który nie działa poprawnie z SSD i pokazuje blednę dane. 

Polecam ci poszukać w necie czy nie ma gdzieś testu ile twój dysk może zapisać danych aż do skończenia komórek pamięci. 

Ale średnio jest to ok 300TB a nawet i niektóre dyski wytrzymują ponad 500-700TB z wyższej półki. 

  

No i jeszcze jedno, nie oszczędzaj go bo i tak zanim go zajeździsz ilością zapisanych danych to uzbierasz pieniążki na lepszy dysk. 

Ja z początku się tym martwiłem ale poczytałem trochę, widzę jak mi to wychodzi i faktycznie nie ma co się tym przejmować. 

  

To chyba tyle, jeśli nie masz aplikacji od producenta do monitorowania dysku to szkoda i albo trzeba poczekać jeszcze aż zewnętrzne programy zaczną poprawnie odczytywać dane smart albo po prostu odpalić Aida64 i tam sobie zczytać czyste dane dot. parametrów dysku, ilości zapisu i godzin, chodź głównym parametrem zużycia są zapisy danych.


(_abrakadabra_) #3

 

Nie wiem jak do tego doszedłeś ale mnie to przerosło. Program dobrze pokazuje ilość przepracowanych godzin dysku:

 

40A -> (4x16^2)+(0x16^1)+(10x16^0) = 1034


(mateuszplenik) #4

@kamil004 Wielkie dzięki bardzo mi pomogłeś a powiedz mi co sie stanie jeśli wykończą sie komórki pamięci ? Koniec dysku ?

//Nie cytuj poprzedzającego posta //drobok


(Drobok) #5

kamil004, 

Popraw swoją wypowiedź korzystając z polskich znaków diakrytycznych, nie zastosowanie się do zalecenia będzie skutkować  przeniesieniem posta do śmietnika.


(kamil004) #6

Nie znam się na liczeniu tak danych, to się zgadza ok. masz rację.

Program nie przelicza po prostu danych RAW na liczby końcowe.

 

W Aida64 są już gotowe dane właściwe.

 

 

Jeśli zaczną padać komórki to dysk automatycznie zacznie zapisywać je jako uszkodzone.

Załóżmy że masz 2 kartki papieru w kratke,1 kartka to główna pamięć dysku i każda kratka to komórka pamięci, a druga kartka do obszar rezerwowy (dodatkowa pamięć/kość pamięci)

I teraz jeśli padnie jakaś komórka to dysk ją “zakreśli” (wyłączy z użytku) i te dane które by trafiły na ta kratkę zostaną zapisane na drugiej kartce (pamięci rezerwowej).

 

Ale jeśli dysk zapełni już rezerwową pamięć i błędne komórki już nie będą mogły być zapisane na dobrej pamięci to w zasadzie można uznać koniec dysku.

To tak z grubsza bez szczegółów.

 

Natomiast podstawową zaletą mimo wszystko jest to że dane z uszkodzonych komórek (które już nie mogą zapisywać) będą mogły być odczytane bez problemu 


(mateuszplenik) #7

Ok bardzo ci dziękuje :wink: Czyli podsumowując nie mam czym sie przejmować, dzięki ! :slight_smile:


(JNJN) #8

 

Jak coś masz gwarancję.