Dlaczego pojawiają się błędy na dyskach


(incognito74) #1

Witam ! :slight_smile:

Pojawił mi się błąd na dysku.

Co jest tego przyczyną i jak można to naprawić ?

Załączam zdjęcia :

Dysk Maxtor 120 GB

maxtor120gb.png

Dysk WD Caviar 80 GB

wdc80gb.png


(Veers) #2

Przyczyn może być od metra i ciut ciut.

Co do naprawy zaś: jeśli to błąd logiczny struktury systemu plików - to sprawę powinno załatwić działanie chkdsk, względnie sformatowanie dysku (wraz ze zdjęciem i ponownym założeniem partycji).

Jeśli to nie pomoże - to serwis / sklep (w zależności od posiadanej gwarancji).

Dysk jest dość precyzyjnym i skomplikowanym urządzeniem w znakomitej części mechanicznym, więc jak każde urządzenie mechaniczne zużywa się ...


(bshbc) #3

Witam,

Jeśli są to rzeczywiste uszkodzenia powierzchni dysku to powodem bardzo często są różnego rodzaju wstrząsy i wibracje którym poddany był pracujący dysk twardy (np. umieszczenie komputera na niestabilnym biurku oraz intensywne uderzanie w klawiaturę, niepoprawne zamocowanie dysku w obudowie tj. niedokręcone lub niekompletne śrubki etc.). W takich wypadkach "sypanie się" uszkodzonych sektorów jest tylko kwestią czasu. Oczywiście nie są to jedyne przyczyny aczkolwiek bardzo popularne.

W przypadku Pana dysków warto by było wykonać test programem typu MHDD i zależnie od jego wyników próbować dokonać stosownej naprawy. Nie jest to bardzo skomplikowane jednak w przypadku braku odpowiedniej wiedzy radzę poprosić o pomoc kogoś posiadającego pewne doświadczenie w tej dziedzinie.

Pozdrawiam

bshbc