Długie uruchamianie laptopa

Witam, mam problem z moim laptopem, chodzi o to że długo sie włącza i czasem przy uruchomieniu mam przez chwile zielony ekran. Laptop jest prawie nowy, ma okolo 4 miesiące i na początku też długo sie uruchamiał ale dopiero teraz postanowiłem coś z tym zrobić. Co zrobić alby szybciej sie uruchamial? Z góry dziękuje za odpowiedz

Uporządkuj autostart, odinstaluj zbędne programy, przeczyść system np. programem CClenaer, zdefragmentuj partycje.

Nigdy nie defragmentowałem komputera, czy to może jakoś mu zaszkodzić?

A czy ja coś pisałem o defragmentacji komputera? Chyba nie. Defragmentacja partycji to tak jakby poukładanie plików w jedną, spójną całość. Bez obaw.

O ile nie masz dysku SSD to jedynie może pomóc.

O to mi chodziło, użyć do tego jakiegoś programu czy jak?

Systemowe narzędzie wystarczy.

Wejdź w Komputer, kliknij prawym na partycję C (systemową), Właściwości, Narzędzia, Defragmentuj, zaznacz dysk C i kliknij Defragmentuj dysk

Nie wiem czy mi sie zatrzymalo czy poprostu tak długo sie to robi bo cały czas pisze: przebieg 2 : zdefragment…

Chwilę to potrwa, cierpliwości :slight_smile:

Już poszło i teraz pisze że 0% pofragmentowane, mam nacisnąć jeszcze raz defragmentuj dysk? i jeszcze jedno, czy z każdym dyskiem tak zrobić?

Jak chcesz możesz defragmentować każdą partycję. Ta już jest zdefragmentowana więc nie ma sensu defragmentować drugi raz. Masz jakiego antywirusa u siebie? Możliwe, że jeszcze jakieś robactwo spowalnia jego pracę. Daj logi z OTL w nowym wątku.

analiza-dezynfekcja-zestaw-narzedzi-nieingerencyjnych-t485632.html

Skoro od samego początku użytkowania laptopa miałeś takie z nim kłopoty, to defragmentacja pomoże tak samo jak maść na szczura. Pewnie producent nawpieprzał swoje śmieci-programy i laptop jest-że tak powiem-obciążony dziedzicznie. Najlepiej by było na czysto zainstalować Windowsa bez tego badziewia, jak wyjaśnione jest tutaj —> http://forum.dobreprogramy.pl/zmiana-systemu-preinstalowanego-czysty-windows-t500004.html, albo można przelecieć lapka Decrapem —> http://www.decrap.org/. Decrap przeskanuje lapka i pokaże, które programy dodane przez producenta są niepotrzebnym balastem spowalniającym pracę kompa. Najlepiej używać Decrapa zaraz po zakupie laptopa, ponieważ jeśli już zainstalowałeś po drodze jakieś swoje programy, to i je Decrap umieści na liście z propozycją do odinstalowania. Trzeba w takim wypadku z listy odhaczyć takie programy. Dla bezpieczeństwa Decrap tworzy punkt przywracania systemu, gdyby coś wykasowało się za bardzo.

A czy ten decrap nie usunie mi potrzebnych rzeczy i laptop będzie normalnie funkcjonował?

Dodane 05.08.2013 (Pn) 15:57

Tam gdzie kupowalem laptopa wszystko mi zainstalowali, koleś mówił że potem moge zainstalować jeszcze raz system ale nie wiem do końca jak.