Długie uruchamianie Visty

Witam,

Mam problem z długim startem systemów

Zainstalowałem pierwszy XP na partycji C i drugi Vistę na D, po restarcie kompa uruchamianie od rozpoczęcia bootowania do wyświetenia menu wyboru systemów trwa ok. 3 minut.

Wsponę że sam XP ładował się błyskawicznie.

Już w trakcie instalacji Visty kiedy instalator pononie uruchamiał kompa restart trwał 3 min.

Mam pytanie czy to normalne zachowanie Visty czy to jakiś błąd bootloadera i czy można to jakoś naprawić.

Z góry dziękuje za pomoc. :slight_smile:

Ile masz programów uruchamianych wraz ze startem systemu?

Czy C i D to jest ten sam dysk?

jaki masz procesor, ile RAM, karta graficzna?

Nie chodzi mi o sam start systemu, Vista uruchamia się szybko od chwili wybrania jej z listy menu systemów do uruchomienia.

Problem jest wcześniej od załadowania biosu do wyświetlenia menu wyboru systemów. Gdy pojawi się już menu wtedy system startuje szybko zarówno Vista jak i XP.

I jeszcze jedno partycja C i D jest na jednym dysku w opcjach bootowania biosu wszystko jest wyłączane oprócz dysku

Dzięki za zainteresowanie problemem :slight_smile:

Stosuj hibernację - będzie krócej :lol:

A jak po wstrzymaniu system szybko się podnosi :mrgreen:

ps. Ja tak robię od lat - a system restartuję tylko w razie instalacji jakiegoś oprogramowania które tego wymaga i szczerze nie rozumiem dla czego ludzie nie korzystają głównie z wstrzymania/hibernacji…

Procesor: Pentium D 2.8 GHz

Pamięć : 2 x 512MB Kingston 672MHz

Grafika: zintegrowana na płycie Intel

Czyli nie wyłączasz w ogóle kompa? Jakie jest zużycie prądu wtedy? Zastanawiałem się nad tym ale kiedy router dostał strzała podczas burzy i przy okazji sieciówka w innym kompie (a był wyłączony ale wtyczka w kontakcie) to z kompem nie ryzykuje.

Ok. można tak jak kożystasz z jednego systemu, ale żeby przełączyć systemy trzeba zrestartować kompa, no i tu pojawia się problem: długie oczekiwanie :?

zależy jaka hibernacja…w jednej komp się wyłącza a ram na hdd się zapisuje, a na 2 tylko ram działa i mało proądu żre

Zależy czy w BIOS ustawisz S1 czy S3 (wstrzymanie)

Z takim sprzętem to się nie dziw, że Vista się długo ładuje.

Ewentualnie wywal coś co uruchamia się razem z systemem, może trochę przyśpieszy, ale na pewno nie za dużo.

Sprzęt ma wystarczający. Karta gr. nie ma tu żadnego znaczenia. Jak chciałbyś się przyczepić do sprzętu to jedynie do dysku twardego - bo od tego już może co nieco zależeć…

bodzzio Sprawdź czy masz zablokowaną stację dyskietek w BIOS i ewentualnie zweryfikuj kolejność botowania z urządzeń - oczywiście w BIOS

Na Viście brakuje takiego programu jak w Xp-ku, BootVis.

A to od ilości ramu już nic nie zależy tak ?

Przecież to logiczne że im jest go więcej, to system startuje szybciej, przynajmniej u mnie tak było z Vistą.

Wiem że tak jak kolega ma 1GB wystarcza dla Visty, ale będzie wolniej startowała niż u kogoś kto ma 2GB ramu.

Co do tego masz rację, ale to aż tak mocno nie powinno spowalniać startu :wink:

Tutaj również się zgadzam :slight_smile:

HDD ma duży wpływ na szybkość systemu. Sprawdź połączenia i zworki, master slave dla pewności.

Dysk SATA 160 GB Samsung

W biosie mam wyłączone wszystkie opcje bootowania oprucz HDD czyli powinien szukać pliku startowego tylko na dysku, kontrolel dyskietek też wyłączony.

Jak myślisz jakie ustawienia biosu mogą mieć wpływ na opcje bootowania,

co dziwne z XP nie było problemu, po włączeniu kompa system startował po kilku sekundach a teraz mam czarny ekran ok. 3 minut dopiero po tym czasie uruchamia się menu wyboru systemu. Mam do wyboru XP lub Vistę i od tego miejsca systemy startują szybko, myślę że nie ma tu problemu z wydajnością sprzętu czy uruchamianymi programami z systemem tylko z bootloaderem z Visty.

Złączono Posta : 27.11.2007 (Wto) 12:31

Dzięki za pomoc, ale narazie dam sobie spokój z Vistą, puki co zostanę przy XP :smiley: