DNSMASQ na serwerze pocztowym

Witam. Na wstępie fakt, iż to mój pierwszy post aczkolwiek przypuszczam, że jak wielu użytkowników tego forum poszukiwania rozwiązania przerosły mnie i poddałem się szukając bezpośredniej pomocy do konkretnego zapytania (przypuszczam, ze to banał ale najciemniej pod latarnia).Po krótce:

Mianowicie mam do ogarnięcia serwer www,obok którego ma stać serwer pocztowy z dostępem przez webmaila.Opcje www skonfigurowałem (chyba dobrze), stronka, która miała chodzić działa, dostęp do webmaila również,domena przekierowana na IP serwera. Na serwerze postfix i cała reszta także chyba póki co gdyż poczta lokalnie dochodzi,wychodzi, wychodzi też na świat zarówno z webmaila,outloka czy za pomocą jakiegokolwiek sposobu. Sęk w tym, że poczta nie dochodzi…związane jest to oczywiście z rekordem MX i tym, że jeszcze poczta nie jest przekierowana na serwer. Z tym że, chciałbym już mieć skonfigurowane wszystko, żeby nie wyszło, że pocztę przekierujemy na serwer,a nie będzie dochodzić i będę walił kulą w płot żeby dojść gdzie i jak. W normalnym wypadku dochodził bym przyczyn ale musimy zachować w miarę ciągłość działania poczty.

Reasumując…na serwerze mam zainstalowane dnsmasq (z bindem nie bawiłem się gdyż wyczytałem, że na takie potrzeby dnsmasq w zupełności wystarczy, chociaż do binda jest wiele przejrzystych manuali) i kwestia konfiguracji dnsmasq w taki sposób, że jak podepniemy pocztę pod IP serwera, żeby to wszystko miało ręce i nogi.

Zmiany jak mniemam dokonywane są w tej sekcji:

# Change these lines if you want dnsmasq to serve MX records.


# Return an MX record named "maildomain.com" with target

# servermachine.com and preference 50

#mx-host=maildomain.com,servermachine.com,50


# Set the default target for MX records created using the localmx option.

#mx-target=servermachine.com


# Return an MX record pointing to the mx-target for all local

# machines.

#localmx


# Return an MX record pointing to itself for all local machines.

#selfmx

teraz moje pytanie…za którą linię mam się zabrać i w jakim kierunku poszukiwać informacji oraz czy wystarczy samo określenie rekordu MX w dnsmasq, żeby poczta dochodziła do serwera??Chyba, że pogrzebany jest problem także w innym miejscu. Prosiłbym o jakieś wskazówki gdzie szukać albo w jaka strone sie kierować bo w tym temacie dryfuje już sporo a przejrzystego manuala do dnsmasq nie ma. Chociaż przypuszczam, że problem banalny :confused:

Jak mówię, wszystko jest skonfigurowane tak, że działa…kwestia podejścia do tej nieszczęsnej poczty.

Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi

Witam, też mam z tym problem bo nie mogę sprecyzować gdzie ustawić rekord MX w DNSMASQ…czy ktoś jest w stanie wskazać właściwą drogę, którą należy obrać? wdzięczna bym była.

czy ustawienie

# Change these lines if you want dnsmasq to serve MX records.


# Return an MX record named "maildomain.com" with target

# servermachine.com and preference 50

mx-host=mojadomena.com,mojadomena.com,10

# Set the default target for MX records created using the localmx option.

mx-target=mojadomena.com

# Return an MX record pointing to the mx-target for all local

# machines.

localmx

# Return an MX record pointing to itself for all local machines.

selfmx

Sprawi, że będzie zwracany record MX dla serwera pocztowego??

Swoją drogą doszły mnie także słuchy, że nie trzeba nic odhaszować, żeby record MX był zwrócony.

Anybody??