Do czego jest ta dioda na płytach ASUS'a

Witam… Zastanawialiście się kiedyś do czego tak naprawdę służy ta dioda? Bo niby wiem to co Wy… Jak się świeci cały czas na zielono, znaczy, że dochodzi napięcie bla bla bla… Ale jakie ona ma jeszcze zadania? Czy ona jest na końcu obwodu elektrycznego? Czy może przepływ napięcia przepływa przez nią zamykając obwód całej płyty? Jaka jest jej prawdziwa definicja?

Jest to dioda równolegle podłączona do obwodu, czyli nie ma żadnego znaczenia dla pracy tegoż obwodu. Bez niej też nic się nie stanie. Jest ona “przypominaczem”, że płyta jest pod napięciem, które należy odłączyć, wykonując jakieś czynności naprawcze lub konserwacyjne na płycie. Taka jest jej definicja.

Hmmm… Czyli mam rozumieć to, że jak jest podłączona do zasilania, i Ona się świeci, to znaczy, że obwód musi być zamknięty, czyli cała płyta jest zasilana :slight_smile: Dobrze rozumuję?

Obwód nie “zamknięty”, jak napisałeś, lecz zasilany. Dioda sygnalizuje, że obwód jest zasilany, czyli jest pod napięciem. Obwód zamknięty zostaje dopiero w chwili włączenia tzw. “odbiornika” i pojawienia się prądu o określonym natężeniu. Tym odbiornikiem może być cokolwiek, co znajduje się na płycie lub jest z nią związane.

Fakt fakt, Moja pomyłka :slight_smile: OK, więlkie dzięki za sprostowanie tegoż to zagadnienia.