Do Toshiby Stellite Pro A200 Vista czy XP?

Witam,

dostałem Toshibę Satellite A200 i muszę ją dobrze skonfigurować. Oczywiście ich system recovery (Vista business 32bit) odpada, bo ma pełno oprogramowania nie do usunięcia (Toshiby etc.) Mam w domu nieużywane 2 systemy. XP Home 32bit i Vistę HP 32 oraz 64 bit (box). Nie mam na Xp wykorzystanego limitu OEM, więc mogę instalować. Który z tych 2-ch systemów będzie lepszy? Prosiłbym Was od razu o podanie linków do sterowników do Tośki pod określony system, jeśli ktoś wie jak znaleźć najnowsze.

Pozdrawiam.

Zdecydowanie Windows XP, gdyż 1GB ramu to za mało na Viste.

http://ce.computers.toshiba-europe.com/ … jsp?LNG=20

Oczywiście Vista lepsza bo na xp mogą być kłopoty ze sterownikami :slight_smile:

Masz recovery visaty business 32bit czyli masz orginalną licencję. Bez sensu brać kolejną licencję Visty. Oczywiście recovery (jak sam wspomniałeś zresztą) jest zaśmiecone, proponuję więc zainstalować z płyty visty home premium swoją wersję biznes nie wpisując klucza. Na płytach instalacyjnch visty są wszystkie jej wersje.

EDIT:

1GB ram to nie jest faktycznie dużo na Viste ale do normalnej pracy wystarczy spokojnie. Laptop nie służy do gier więc ramu nie braknie.

Jeżeli o mnie chodzi to polecam zdecydowanie xp. :slight_smile: sam po miesiącu po zakupie lapka, zmieniłem vistę na xp, do czasu, kiedy odkryłem najnowszy produkt Microsoftu - win 7 :slight_smile:

A sterowniki do xp pobierzesz stąd:

http://eu.computers.toshiba-europe.com/ … s_bios.jsp

pamiętaj o wypełnieniu wszystkich pól :slight_smile: dane odn. nr. modelu masz na spodzie lapka - coś w ten deseń: (PSAE1)

Żadnych problemów ze sterownikami nie będzie, gdyż Toshiba udostępnia sterowniki pod XP.

U mnie Vista po dobrym skonfigurowaniu zajmuje 510/470/ MB Ram (odpowiednio dla Aero i bez). Po włączeniu kilku programów po włączeniu kilku programów szybko skacze do 700MB więc polecam Ci instalacje XP jeśli oczywiście tak jak napisałeś OEM jest niewykorzystane.

PS. Mam 4 GB Ram z czego 3 jest wykorzystywane. A Vista 32 bit.

Tam siedzi 2GB 667MHz. Nie mogę tylko znaleźć sterownika do kamerki, bo ponoć nie ma w bazie danych, ma ktoś link bezpośredni?

nie ma rzeczy nie do usunięcia… parę minut pracy RevoUnistaller, wyłączenie syfu w services.msc i system dostarczony przez toshibe nadaje się do pracy i śmiga :]

ciekawe ile elementów masz aktualnie uruchomionych? ja mam Viste 32bit i 4GB RAM (w praktyce tylko 3,25 ze względu na 32bit) i mam obecnie zajęte 900mb RAM. Należy przytym pamiętać że im więcej się ma ramu tym więcej vista go zajmuje (superprefetch to się chyba zwało) i zwalnia gdy jest pootrzebny. Jak miałem 1gb RAM to system zajmował 600-700mb i oddawał gdy potrzebowałem.

Oczywiście jeżeli poinstalujemy kilkanaśćie programów i w wszystkie ustawimy żeby ładowały się przy starcie to przy małej ilośći RAM nie ma co liczyć na to że tej pamięci dużo zostanie. Wystarczy powyłączać automatyczny start częśći nie potrzebnych programów i od razu jest więcej pamięci wolnej. No i system startuje szybciej.

Jeżeli masz 2GB to spokojnie instaluj czystą viste

Panowie, zrobiłem tak. Zacząłem instalować Windows XP, a tu nagle wyskakuje błąd instalatora (nie wykrył dysku twardego). Wiedziałem, że da się to ustawić w BIOSIE (jakaś zgodność dysku ze starszymi wersjami instalatorów Windows). Mimo wszystko, stwierdziłem, że zrobię inaczej. Wziąłem płytkę instalacyjną ze swoja 32-bitową Vistą i użyłem w niej klucza z notebooka. W rezultacie zainstalowała mi się czysta, 32-bitowa Vista Business. Póki co, wszystko działa ok, w optymalizacji Visty mam spore doświadczenie (ze względu na używanie jej na swoim komputerze stacjonarnym). Idę teraz pobrać aktualizację, przynajmniej do SP2. Pozdrawiam i polecam wypisywać wszystkie problemy z instalacją i optymalizacją systemów Microsoft w tym wątku. Pozdrawiam. :slight_smile:

EDIT: No… Panowie. Skończyło się na Windows 7 Home Premium (kupiłem w tym tygodniu 2 upgrade’y boxy w wersjach 32 i 64bit- były w promocji po 199PLN. Dowiedziałem się, że upgrade’y można instalować na czysto, jeśli ma się legalne licencje na Viste lub Xpka. Zainstalowałem, więc na lapku i stacjonarnym. Przyznaję, że działa super. :slight_smile: