Dobry laptop zacina przy słabszych grach


(Norvid) #1

Hej! Od jakiegoś czasu mój laptop zacina, zamula podczas grania np. w Smite czy fife11, a nawet dsj 2.1 nie działają płynnie. Gram rekreacyjnie raz na parę dni i nie katuję go kilka godzin tylko 1 czy 2. Jakieś 3 tygodnie temu zrobiłem kompletny format dysku C przy uzyciu GParted i zainstalowalem na czysto system win 7 Professional 64bit, komputer praktycznie codziennie skanowany przy użyciu Advanced Systemcare 7.3 Pro oraz posiadam aktualnego NOD32. 

Na początku roku zauważyłem że laptop łapie wyższe temperatury, więc oddałem go do czyszczenia i wymiany pasty termoprzewodzącej oraz zakupiłem podkładkę chłodzącą firmy Zalman. Jakaś poprawa była lecz po ok 3 tygodniach zauważyłem ponowny spadek wydajności. 

 

Screeny z CPU-Z:  

http://scr.hu/2jff/ft1x7

http://scr.hu/2jff/7f1q3

http://scr.hu/2jff/o5ntk

http://scr.hu/2jff/phaww

 

 


(mrFreeze) #2

Screen z HDTune zakładka Health oraz z HWInfo zakładka Sensors (całe okno)

 

http://hdtune.com/files/hdtunepro_550_trial.exe

http://www.hwinfo.com/files/hw32_442.exe


(Norvid) #3

 

HDTune: http://scr.hu/2jff/2o3s7

HWInfo: http://scr.hu/2jff/631xz        http://scr.hu/2jff/ll4s7


(struart) #4

Zrób jeszcze te screeny z HWINFO podczas grania. Bo na IDLE wygląda OK.


(Norvid) #5

 

http://scr.hu/2jff/d3hm2

http://scr.hu/2jff/m4ocb

 

podczas sporego obciążenia


(rgabrysiak) #6

Cześć,

 

Myślę, że nie zaszkodzi ponownie przeczyścić laptopa.


(Norvid) #7

 

Też się nad tym zastanawiałem, przeczytałem gdzieś że ta karta pracuje na takich wyższych temperaturach ale jeszcze chciałem zapytać o Wasze zdanie na temat tej niepłynnej pracy.


(rgabrysiak) #8

Cześć,

 

Ogólnie rzecz biorą, konstrukcja laptopów jest taka, a nie inna i wysokie temperatury podczas gier nie powinny nikogo dziwić. Niemniej jednak, zawsze warto dbać o czystość sprzętu, a czasami (zwłaszcza podczas bardziej wymagającej pracy) korzystać z podkładek chłodzących, aby ją nieco obniżyć.

Moim zdaniem nie zaszkodzi spróbować przeczyścić laptopa ponownie, choć poczekaj jeszcze na opinie innych osób.


(Norvid) #9

 

Tak wiem o tym, tylko trochę niepokoi ten spadek wydajności w porównaniu z nowym sprzętem. Po ostatnim czyszczeniu dostałem informację że układ chłodzący jest sprawny i dodatkowo kupiłem podkładkę chłodzącą. Teraz nie odczuwam żeby się tak nagrzewała obudowa jak wcześniej ale mimo wszystko ciągle mu brakuje tej wydajności. Wcześniej na wysokich detalach chodziło a teraz na niższych sobie nie radzi tak jak powinien. Zastanawiałem się czy karta graficzna nie straciła na mocy i czy coś takiego jest możliwe i czy da się to jakoś sprawdzić.


(struart) #10

Wyłącz tryb turbo w procku to zdejmie sporo stopni. Jak to zrobić znajdziesz w google wiele tutkow jest.


(Norvid) #11

 

Po wyłączeniu tego chyba bardziej spadnie wydajaność?


(struart) #12

Nie znacząco widać to dopiero w grach z dużymi mapami, ale nie znacznie.


(Norvid) #13

Witam ponownie, parę dni temu oddałem znów laptopa do czyszczenia i wymiany pasty, poszedłem do innego serwisu i okazało się to dobrym wyborem bo temperatury w stresie spadły o ok 30 st. Zamiast 90 jest teraz kolo 60 przy podobnym obciążeniu co da się trochę odczuć. 

Mimo wszystko mam jeszcze pewien problem z tym laptopem, mianowicie co jakiś czas (różnie 4-10-15 minut) występuje takie zarywanie, zacinanie komputera (nawet myszka nie reaguje wtedy) na ok 2 sekundy co jest denerwujące w grze, i występuje przy słabszych grach które nie obciążają za bardzo systemu. Po tym przeważnie na kilka sekund wiatrak chodzi na wysokich obrotach i znów sie stabilizuje. 


(mrFreeze) #14

Zobacz jak wyglądają temperatury nie zawsze fachowcy pracują w serwisach. Odpal HWInfo zakładkę Sensors nie zamykaj i graj póki nie będzie tego tzn. przycięcia. Wyjdź z gry i zobacz temp. lub umieść screena na forum.


(Norvid) #15

 

Temperatury są raczej w normie prosze ss:

http://scr.hu/2jff/di2hy

Podczas pomiaru temperatury niecałą godzinę, w tym czasie wystąpiło co najmniej 20 takich zacięć. 

 

Dodam, że po czyszczeniu poprawiły mi się wyniki wydajności dla systemu windows, w szczególnosci grafika: wydajność pulpitu dla interfejsu Windows Aero z z ok 5 na 6.8 i jakieś pół stopnia dla grafiki w grach. ss:

http://scr.hu/2jff/txraa


(struart) #16

Spróbuj wyłączyć synchronizację pionową.


(Norvid) #17

Powiem że pomogło nawet, dzięki! zobaczymy jak będzie później ;) 


(struart) #18

Skoro pomogło to fajnie, a błąd często spotykany niestety rozwiązania poza wyłączeniem nie znalazłem.