Dodalem RAM a wydajność bez zmian, normalne?

(Dominik Solecki) #1

Witam

Odpowiedź na mój temat wydaje się być oczywista, niemniej mam taki problem.

Posiadam sprzęt:

Płyta: Intel D845GLAD / FSB 400Mhz

Procesor: Intel Pentium IV 2.6 GHz

RAM: 2 x 256 MB, PC 2100, CL 2,5, 266 MHz

I teraz moje pytanie:

Wstawiłem jedną kość 1 GB RAM (te dwie pozostałe wyjąłem) 266 MHz, PC-2100, i co !? i nic

Dziala identycznie, tj. wydajność i szybkość komputera jak z 512 MB, czy to normalne ?

Zrobilem dodatkowo test programem Performance Test, który potwierdzil moje spostrzeżenie.

Czekam na uwagi i sugestie

Pozdrawiam

d.

(adam749) #2

Co do szybkości to ściągnij program superpi i zobacz.

(Maniekz1985) #3

Miałem tak samo jak przelazłem z jednej kości 512 na 1G i jakoś mnie to nie dziwiło. Ofkoz można zrobić większą zadymę niż przy połówce ale podczas normalnego użytkowania takich muzeów jak masz to się nie dziw, że nic nie odczuwasz :slight_smile:

Zainstaluj sobie Viśtę i porównaj na 512 a 1G to wtedy zobaczysz tą różnicę :smiley:

(Marjaan) #4

to są wolne pamięci, jakbyś je zmienił na 400 mhz to odczułbyś różnicę...

ale inwestowanie w DDR to bezsens.

(SolelyRose*) #5

nie każdy ma kasę na nową platformę [-o<

(Sidhmor) #6

Widać pieniędzy nigdy ci nie brakowało i nie masz pojęcia jak rozbudową można długo przedłużać żywotność zestawu. Co do tematu to spokojnie, wzrost wydajności będzie odczuwalny chociażby przy grach i tych które lubią sobie pożreć pamięci.

(Dominik Solecki) #7

Dzięki za szybkie odpowiedzi

(Elkanguro) #8

Na WindowsXP jeśli takiego używasz nie odczujesz różnicy bo on po prostu nie potrzebuje tyle RAM. Ale powinieneś odczuć różnice przy większej ilości uruchomionych aplikacji, czy w aplikacjach, które lubią używać dużą ilość RAM - np. możesz to sprawdzić instalując drugi system np w VirtualBoksie na 512 a na 1GB.

Ja właśnie jestem w niemal identycznej sytuacji. Miałem 2 x 256MB tyle że dołożyłem do tego 512MB - różnice da się odczuć. Ale nie wszędzie. Pozdrawiam!

(SolelyRose*) #9

W sumie różnicę powinno się odczuć już podczas ładowania systemu.

(Adalbert) #10

Różnicy się nie odczuje (choćby i wsadził 2GB dodatkowo) dopóki system wraz z uruchomionymi programami nie zbliży się do 512MB. Po tej granicy na starym zestawie odczułoby się wyraźny spadek wydajności, w przeciwieństwie do tego co jest po dołożeniu pamięci.

Wracając do głównego pytania, jeżeli przed dodaniem kości pamięci, system+uruchomione zasobożerne programy nie dochodziły do 512MB w pamięci operacyjnej, normalne jest że nie odczujesz różnicy. Inna kwestia by była, jakbyś wyjął stare pamięci, a dołożona pamięć miałaby wyższą częstotliwość, bądź mniejsze opóźnienie...

(Elkanguro) #11

Z tą częstotliwością i timingami to nie przesadzajmy. Nie są to różnice odczuwalne gołym okiem w pracy systemu operacyjnego.

(Adalbert) #12

Nie przesadzam, twierdzę tylko że w benchach by ta wydajność się zwiększyła. Gołym okiem prawda, nieodczuwalne.

(Dominik Solecki) #13

Jeszcze raz dzięki za sugestie, dużo mi wyjaśniły, już myślałem ze coś jest nie tak

pozdrawiam

d

(Himmak5g) #14

A ty naprawde nie mas zkasy na zadną nową płytkę główną. Nie musi to byc jakis wypas.

(SolelyRose*) #15

@ up

:faja:

(Adalbert) #16

Pewnie na nową płytę by się znalazło, ale na dodatkowo procesor, ram i graficzną - pewnie nie...