Dodanie opcji do menu kontekstowego

Witam

Jak dodać własną opcję do menu kontekstowego (np uruchomienie jakiejś komendy) ikony Mój komputer lub ewentualnie Kosz?

Jakiej komendy ??

Jak klikasz na ikonę np. ikonę kosza , masz tam już - otwórz , opróżnij itp.

Przy ikonie Mój komputer też już są .

Co tam wiecej trzeba ?? .

Wyrażaj sie jasniej .

Phylby , jemu chodzi o to, żeby przy prawokliku na dowolny plik/folder w menu było łącze do Mojego Komputera i Kosza.

Chcę sobie utworzyć nową opcję w menu kontekstowym ikony mój komputer, kliknięcie w tą opcję ma mi uruchomić ustawioną przeze mnie komendę.

Czym się zasugerowałem? Program CCleaner dodaje do ikony Kosza dwie nowe opcje, Otwórz CCleaner…, Uruchom CCleaner… , a ja chcę sobie uruchamiać w taki sposób z ikonki Mój komputer inny program.

A gdzieś ty czegoś takiego się doczytał? :wink:

Jaką komendę się pytam ??

Obróć mi kompa do góry nogani ??

Nie można sobie ot tak ,wstawiać komend.

a co za różnica jaką? no ale jak już to takie ważne to chcę sobie podpiąć opcję po kliknięciu której zamontuje mi się wolumen TrueCrypta.

Ot na pewno nie, w przeciwnym razie nie pisał bym na forum :slight_smile:

Skoro CCleaner sobie wstawił pod menu kontekstowe Kosza opcję do uruchamiania siebie :wink: to jakoś można. A normalnie CCleaner nie startuje podczas uruchomienia systemu, ani nie ma żadnej usługi tego programu uruchomionej, więc musiał te dodatkowe opcje wstawić przez wcześniejsze umieszczenie jakiś wpisów w rejestrze, innej możliwości chyba nie ma :slight_smile:

Złączono Posta : 04.11.2006 (Sob) 15:47

Dobra jednak można, do ikony Kosza potrafię już dodać dowolną komendę:

regedit.jpg

Teraz tylko muszę zidentyfikować pod jakim ciągiem CLSID kryje się ikona Mój komputer, i zrobię to samo :slight_smile: ewentualnie zostanę przy dodatkowej opcji w ikonie Kosza.

Złączono Posta : 04.11.2006 (Sob) 16:00

Znalazłem jak do ikony Mój komputer lub innych ikon pulpitu dodawać własne opcje do menu kontekstowego.

Podaję, gdyż innym może się to przydać:

W podobny sposób uzupełnisz standardowe ikony pulpitu (Mój komputer, Otoczenie sieciowe, Internet Explorer itp.) o często używane funkcje. Obiekty te znajdziesz w kluczu Hkey_Classes_Root\ CLSID Rejestru. Najlepiej skorzystaj z funkcji wyszukiwania (klawisze [Ctrl F]), podając nazwę wybranej ikony. Dodawanie nowych poleceń zilustrujemy na przykładzie ikony Mój komputer. Przejdź do klucza Hkey_Classes_Root\ CLSID{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}\shell. Kliknij prawym przyciskiem shell i utwórz w nim podklucz o nazwie, jaką ma mieć nowe polecenie, na przykład Panel sterowania. Następnie zaznacz go i ponownie utwórz klucz - tym razem o nazwie command. W prawym oknie edytora kliknij dwukrotnie wartość (Domyślna) i wpisz żądane polecenie - w naszym przykładzie control.exe (przywołuje Panel sterowania). Gotowe!

Nie do wszystkich ikon na pulpicie uzyskasz ten efekt, jedynie do systemowch, ktore maja swoj CLSID.

Natomiast do pozostałych np. lnk, pif, url itd - wykonujesz to w kluczu:

HKEY_CLASSES_ROOT*

O czym wiele razy pisałem, można poszukać w archiwum grup dyskusyjnych.