Dodanie opcji do menu kontekstowego

(Grzegorz Ch) #1

Witam

Jak dodać własną opcję do menu kontekstowego (np uruchomienie jakiejś komendy) ikony Mój komputer lub ewentualnie Kosz?

(Adarek) #2

Jakiej komendy ??

Jak klikasz na ikonę np. ikonę kosza , masz tam już - otwórz , opróżnij itp.

Przy ikonie Mój komputer też już są .

Co tam wiecej trzeba ?? .

Wyrażaj sie jasniej .

(system) #3

Phylby , jemu chodzi o to, żeby przy prawokliku na dowolny plik/folder w menu było łącze do Mojego Komputera i Kosza.

(Grzegorz Ch) #4

Chcę sobie utworzyć nową opcję w menu kontekstowym ikony mój komputer, kliknięcie w tą opcję ma mi uruchomić ustawioną przeze mnie komendę.

Czym się zasugerowałem? Program CCleaner dodaje do ikony Kosza dwie nowe opcje, Otwórz CCleaner..., Uruchom CCleaner... , a ja chcę sobie uruchamiać w taki sposób z ikonki Mój komputer inny program.

A gdzieś ty czegoś takiego się doczytał? :wink:

(Adarek) #5

Jaką komendę się pytam ??

Obróć mi kompa do góry nogani ??

Nie można sobie ot tak ,wstawiać komend.

(Grzegorz Ch) #6

a co za różnica jaką? no ale jak już to takie ważne to chcę sobie podpiąć opcję po kliknięciu której zamontuje mi się wolumen TrueCrypta.

Ot na pewno nie, w przeciwnym razie nie pisał bym na forum :slight_smile:

Skoro CCleaner sobie wstawił pod menu kontekstowe Kosza opcję do uruchamiania siebie :wink: to jakoś można. A normalnie CCleaner nie startuje podczas uruchomienia systemu, ani nie ma żadnej usługi tego programu uruchomionej, więc musiał te dodatkowe opcje wstawić przez wcześniejsze umieszczenie jakiś wpisów w rejestrze, innej możliwości chyba nie ma :slight_smile:

Złączono Posta : 04.11.2006 (Sob) 15:47

Dobra jednak można, do ikony Kosza potrafię już dodać dowolną komendę:

regedit.jpg

Teraz tylko muszę zidentyfikować pod jakim ciągiem CLSID kryje się ikona Mój komputer, i zrobię to samo :slight_smile: ewentualnie zostanę przy dodatkowej opcji w ikonie Kosza.

Złączono Posta : 04.11.2006 (Sob) 16:00

Znalazłem jak do ikony Mój komputer lub innych ikon pulpitu dodawać własne opcje do menu kontekstowego.

Podaję, gdyż innym może się to przydać:

W podobny sposób uzupełnisz standardowe ikony pulpitu (Mój komputer, Otoczenie sieciowe, Internet Explorer itp.) o często używane funkcje. Obiekty te znajdziesz w kluczu Hkey_Classes_Root\ CLSID Rejestru. Najlepiej skorzystaj z funkcji wyszukiwania (klawisze [Ctrl F]), podając nazwę wybranej ikony. Dodawanie nowych poleceń zilustrujemy na przykładzie ikony Mój komputer. Przejdź do klucza Hkey_Classes_Root\ CLSID{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}\shell. Kliknij prawym przyciskiem shell i utwórz w nim podklucz o nazwie, jaką ma mieć nowe polecenie, na przykład Panel sterowania. Następnie zaznacz go i ponownie utwórz klucz - tym razem o nazwie command. W prawym oknie edytora kliknij dwukrotnie wartość (Domyślna) i wpisz żądane polecenie - w naszym przykładzie control.exe (przywołuje Panel sterowania). Gotowe!

(Piotr P.) #7

Nie do wszystkich ikon na pulpicie uzyskasz ten efekt, jedynie do systemowch, ktore maja swoj CLSID.

Natomiast do pozostałych np. lnk, pif, url itd - wykonujesz to w kluczu:

HKEY_CLASSES_ROOT*

O czym wiele razy pisałem, można poszukać w archiwum grup dyskusyjnych.