Dodatkowe Wentylatory - pytanie

Siema, mam obudowę brutus 310 , z tyłu jest zamontowany wydmuchujący powietrzę 120 mm, dokupiłem 2 takie same wentylatory.

Gdzie je zamontować i czy mają wydmuchiwać czy wciągać ? Miejsca : przód, góra, dół .

wdmuchiwać ;góra

jeżeli masz dwa to pierwszy przód dół żeby dmuchał a drugi z tyłu góra żeby wyciągał. chyba że masz miejsce z boku obudowy to wyciągowy

W brutusie masz miejsce na 4 wentylatory 12cm. Najczęstszy przypadek to montaż na przednim panelu oraz na spodzie nadmuchujące a na górze oraz z tyłu wydmuchujące. Tak aby stworzyć swego rodzaju tunel powietrzny dodatkowo wykorzystujący fakt, że powietrze o wyższej temperaturze unosi się do góry. Nic nie stoi na przeszkodzie aby spróbować własnych konfiguracji.

Dokładnie tak zrobiłem, z tym, że na górze nie mam jednego wentylatora. Na początku na dole dałem wydmuchujący, ale zauważyłem że temperatura w spoczynku karty graficznej wzrosła aż o 5 stopni i wynosiła 35 stopni w Gigabyte HD7870, zamontowałem na odwrót czyli wdmuchujący na dole i temperatura wynosi w spoczynku 27 stopni.

Z przodu także zamontowałem wdmuchujący, a na górze z tyłu wydmuchujący standardowo był na wyposażeniu obudowy.

Dzięki za odpowiedź.

…zasada jest prosta - tak należy dobrać wentylatory w obudowie (wydajność i ilość), aby stosunek wyciąganego ciepłego powietrza do zimnego tłoczonego był większy. Zapobiega to powstawaniu w środku obudowy znanego z piekarników efektu termoobiegu. Reszta zimnego powietrza zostanie zaciągnięta przez pozostałe otwory wentylacyjne.

Przykłady zamontowania wentylatorów i uzyskiwane temperatury:

       image_id: 5170       image_id: 5171