Dodatkowy dysk (przełożenie dysku do drugiego kompa)

(Assenta) #1

Witam

Sytuacja przedstawia sie nastepująco. Mam dysk z dużą ilościa filmów. Chciałbym je komuś przekazać i nie ma sensu przepalać ich ani kopiować w jakiś sposób. Chce przełożyć swój dysk do drugiego komputera. Jak to zrobić i co? Byłbym niezmiernie wdzieczny !

Assenta

(Zespol1) #2

Otwierasz obudowę, odpinasz kabelki (oczywiście przy wyłączonym kompie :wink: ) od dysku twardego i przekładasz do drugiego kompa (np. podpinasz zamiast tego co jest w tym drugim).

Pozdrawiam

(Assenta) #3

własnie nie, tak nie moge. Te filmy mam zgrać z dysku (ktory chce przenieść) na inny dysk, na innym komputerze.

(Cosik Ktosik) #4

Jeżeli dysk jest w standardzie SATA, podłączasz kabel zasilający i kabel przesyłania sygnału i nie ma problemu.

Jeżeli dysk jest w standardzie ATA (szeroka taśma do przesyłania danych), to najpierw ustawiasz zworkę z tyłu dysku, podłączasz ową szeroką taśmę i zasilanie.

Do jednej taśmy można podłączyć dwa napędy. Jeden musi mieć ustawioną zworkę master (nadrzędny), a drugi slave (podrzędny). Dysk master podłączasz na końcu taśmy, a slave w środku. Zapewne stary dysk u kumpla będzie master (tam będzie też jego system), więc swój podepniesz jako slave.

Jeżeli Masz podłączyć swój dysk na oddzielnym kablu, to ustawiasz go na master i podpinasz na osobnym kablu sygnałowym.

Teraz, włączasz komputer i w Moim komputerze dysk powinien być widoczny (jeżeli w biosie wszystko jest na AUTO).

(Assenta) #5

Dla kumpla nie robiłmym tyle zachodu :stuck_out_tongue:

Do mojego dysku sa podłaczne dwa kable,

Jeden to taki szeroka taśma (ma jakaś odnoge dalsza która idzie do napedu)

drugi kabelek podłaczony do dysku to kabelki (zółty, czerowny, czarny) który też ma kilka odgałezien. Poradze sobie ?

(Cosik Ktosik) #6

Szeroka wtyczka (i taśma) to właśnie kabel sygnałowy, a ten kolorowy to zasilanie.

Na tej odnodze można by było podłączyć drugi dysk (teraz chyba jest tam napęd). Był by on podpięty jako slave.

Twój jest teraz jako master (nadrzędny).

Dla pewności, gdybyśmy się nie zrozumieli, jak podłączać:

a). dysk na końcu taśmy:

twój_dysk (master)=====napęd (slave)=======================płyta główna

Możliwa jest jeszcze taka sytuacja, gdzie dysk jest w środku:

napęd (master)=====twój_dysk(slave)=======================płyta główna

Zamiast napędu może być dysk twardy. Ważne jest to, że jak podłączasz, żeby dysk z systemem (z danego komputera) pozostał na sowim miejscu. Nowo podłączany dysk dostosuj do zastanej sytuacji.

(Assenta) #7

hmmm... wydaje mi sie, ze bedzie tak jak w 1 przykładzie. nie powinno byc roblemu. Oderwe od dysku napedowego i włoże swój :D. Jak bedzie problem to zrobie coś ze zworka na dysku (tylk o mam z nia zrobić? )

(Jdudek) #8

Witam.

Jak się boisz rozkręcać komputer i odpinać dyski to jeszcze bym Ci zaproponował użycie kabla sieciowego (krosowanego), oczywiście pod warunkiem że oboje macie karty sieciowe, i W xp. W necie jest masa materiałów na temat takiego łączenia komputerów, i udostępniania plików.

(Cosik Ktosik) #9

Przełożyć ją w odpowiednie miejsce. U góry na naklejce lub z tyłu będzie opis, gdzie jest master, a gdzie slave. Tutaj Masz krótką instrukcję:

http://www.tomshardware.pl/howto/20020904/diy-10.html

Zwłaszcza, ten obrazek: http://www.tomshardware.pl/howto/200209 ... iftung.jpg

Jeżeli wygląda sprawa, jak w pierwszym przypadku no, to dysk będzie teraz ustawiony na master. Podpinając go do innego komputera ustaw odpowiednio zworkę.