Dokumentacja do Ubuntu


(Piotrkijak) #1

Witam, mógłby mi ktoś podać linki do dobrej dokumentacji dla Ubuntu dzięki której nauczyłbym się poleceń oraz jego konfiguracji? Fajnie byłoby, jeżeli byłaby to dokumentacja w języku polskim i żeby była od podstaw, ponieważ można powiedzieć, że dopiero zaczynam przygodę z tym systemem i moja wiedza jeżeli chodzi o Ubuntu kończy się na tym, że wiem co to są repozytoria, gdzie są przechowywane, oraz znajomości poleceń apt-get install, apt-get update,apt-get upgrade i apt-get dist-upgrade, dlatego chciałbym poznać ten system bliżej, żebym mógł go skonfigurować pod siebie i nie musiał się martwić, że jak system zaliczy crash'a to sobie nie poradzę i będę musiał się prosić po forach żeby mi ktoś pomógł.


(stanek.94) #2

hmmm... może to: http://pl.wikibooks.org/wiki/Ubuntu


(Sawyer47) #3

Jw. +

https://help.ubuntu.com/

https://help.ubuntu.com/community

W systemie zainteresuj się

→ Yelp

→ man


(stanek.94) #4

Tylko jeśli masz zamiar intstalować ubuntu to bierz 10.04 albo 10.10, bo 11.04 to normalnie masakra :twisted:


(Piotrkijak) #5

Dzęki, jakby ktoś jeszcze znał jakąś stronkę, to proszę o podesłanie.

-- Dodane 01.05.2011 (N) 13:02 --

Wiem, czytałem, że system się sypie, że nie chce działać to nowe środowisko graficzne... Czy orientujesz się jak jest z KUbuntu w tej właśnie wersji, bo ja właśnie chciałem z KDE zainstalować.


(stanek.94) #6

No Kubuntu w 11.04 to podobno jak narazie najlepsza wersja.


(Piotrkijak) #7

Aha, w takim razie zassam sobie je i pomału zacznę się już uczyć jego obsługi i konfiguracji...


(marcin82) #8

Przede wszystkim zajrzyj tutaj:

http://www.gabo.hi.pl/linux/polecenia.htm

Poza tym każdy program można uruchomić z konsoli z parametrem --help -h albo wyświetlić cały manual (man nazwa_programu). Zapoznaj się z programem do partycjonowania dysków - GParted oraz z plikiem służącym do monotowania partycji => /etc/fstab:

http://avilar.jogger.pl/2008/02/15/etc- ... -zechcesz/

http://www.kawula.biz/user/strona010.html .

Polecam się również zapoznać z bootloaderem systemów linuksowych (obecnie Grub_2). Ponieważ w Ubuntu 11.04 został umieszczony program w wersji 1.99 RC1 (live-cd), mogą występować z nim problemy:

http://www.ubucentrum.net/2009/11/co-wa ... dycja.html

http://linux.uszew.pl/index.php?option= ... &Itemid=81 .


(Piotrkijak) #9

Ehh, ja też się zawiodłem na tym systemie. Ściągnąłem sobie wersję z KDE i nawet jej nie uruchomiłem, bo zaraz po instalacji kiedy powinien pokazać się Grub przywitało mnie frequency out of range... :confused: Uważam, że to jest skandal, że nawet ten system nie potrafi dostosować ustawień grafiki, żeby monitor był w stanie wyświetlić obraz... :confused: Chyba nie pozostaje mi nic innego, jak zassać 10.10 i zaktualizować do 11.10...