Dokupienie pamięci ddr do starego komputera - wątpliwości

(Maksio19) #1

Witam wszystkich,

zostałem poproszony o pomoc w doborze i zakupie pamięci do komputera mojej znajomej, jednak ja potrzebuję pomocy od Was specjalistów :wink: obecnie w komputerze (wg everest'a) siedzą dwie kości:

1. 256ram Samsung M3 68L3223DTL-CB0 PC 2100 (133MHz) CL 2.5

2. 256ram Kingston K PC3200 (200MHz) CL@200MHz 3.0, CL@133MHz 2.0

pozostały jeszcze dwa wolne sloty na ram i teraz myślę, czy:

a) wystarczy dokupić 512 w jednej kości (tej wolniejszej 133mhz) i będzie hulać 1 giga, ale wolniej

b) dokupić 2x256 (czy w ten sposób będzie to działać szybciej niż w konfigu 2x256+512)

c) wywalić kość 133MHz i dokupić powiedzmy na allegro 3x 256 ddr200MHz

czy w ogóle takie kombinacje alpejskie w starym komputerze mają sens, czy wystarczy wybrać najprostszy imho sposób dołożenia jednej pamięci 512 133Mhz ?

będę wdzięczny za pomoc i sugestie

(Cedar) #2

Dlaczego 4 x 256 ma działać szybciej niż 2 x 256 + 512? Jeśli chodzi, Ci, zę będą działały w trybie o dual channel to tryb ten przyspiesza działanie komputera max o kilka - kilkanaście procent - nie ma potrzeby zawracania sobie tym głowy.

Najlepiej podaj typ płyty głównej, zobaczymy jakie max pamięci można do niej zainstalować.

(Klik9) #3

Trochę niepoprawnie użyte stwierdzenie, bo kilkanaście procent, to jest już całkiem sporo i dla takiego wzrostu warto zawracać sobie tym głowę, tym bardziej, że cena kostek 2x256 MB nie powinna być wiele (jeżeli w ogóle) wyższa, niż 1x512...Oczywiście dzięki DC nie osiągniesz nie wiadomo jakiego wzrostu wydajności( i sądzę, że nie więcej niż kilka %), ale jeżeli ceny są porównywalne, to IMO warto.

(Adalbert) #4

Kilka, a tym bardziej kilkanaście procent byłoby już zauważalne, przyrost wydajności spowodowany dc widać tylko w testach.

AND1, a potrzeba Ci więcej pamięci? Jaka reszta kompa? Ile zużywasz maksymalnie w czasie pracy? Co robisz na kompie?

(Kwalimir) #5

Odpowiedź C :smiley: Całość będzie pracować w 200MHz+dual channel,parę procent tu,parę tam i komputer będzie żwawiej chodził,

co przy starszym sprzęcie jest chyba ważne.

(Jjoasz) #6

kup 2x 512mb CL2.5 200mhz tak bedzie najprosciej i najszybciej 8)

i wywal stare kosci...

(Adalbert) #7

Podaj model płyty głównej.

(Maksio19) #8

jak już pisałem komputer nie jest mój tylko znajomej

jest to stara leciwa konstrukcja z athlonem xp chyba 2000+, nic tam więcej nie warto dokupować, wydaje mi się jednak, że dodatkowe 512 pamięci ram "odelżyłoby" trochę kompa, pomogło w przypadku otwarcia wielu zakładek w firefoxie czy operze do tego word. itd.

niestety, płyta chyba nie obsługuje trybu dual channel... teraz nie podam modelu bo komp nie stoi u mnie

Ps. wszystkich kości to bym jednak nie wywalał (i nie dokupował od nowa 2x512), bo tyle pieniędzy w niego pakować to też się nie opłaca...

(Adalbert) #9

No to pójdź do znajomej, albo poinstruuj ją by zobaczyła w CPU-Z jaką dokładnie ma płytę główną.

A czy różnica będzie zauważalna, to zależy od szczytowego wykorzystania pamięci operacyjnej.