Dokupienie pamięci RAM do laptopa - prośba o rady

Planuję dokupienie pamięci RAM do laptopa. Laptop Acer Aspire 3693WLMi, obecnie ma 512 MB RAM-u. Jeden slot jest wolny, można rozszerzyć max. do 2 GB. Chciałbym mu dołożyć jeszcze 1 GB. Poniżej nieco informacji z programu CPU-Z nt. płyty głównej, pamięci i SPD:

292CPU_Z.jpg

Na Ceneo znalazłem kilka propozycji. Która z nich byłaby najlepsza do mojego laptopa? Ewentualnie jakieś inne propozycje?

W szczególności interesuje mnie, która z nich najlepiej by współpracowała z zainstalowaną w moim laptopie pamięcią Hyunday Electronics. Z tego, co mi wiadomo, powinna być tej samej firmy, ale nie znalazłem takiej w ofercie. Poza tym widzę, że jest dość duży rozrzut cenowy - która (Goodram, Kingston, jakaś inna?) byłaby najbardziej ekonomiczna, tzn. dobra jakościowo, ale bez niepotrzebnego przepłacania? Czy ma znaczenie, czy pamięć jest dedykowana, czy uniwersalna?

I jeszcze na koniec: czy samo włożenie pamięci do mojego Acera może wiąże się z jakimiś specjalnymi trudnościami (w porównaniu z innymi laptopami)? Nigdy nie miałem okazji tego robić.

Nie musi być tej samej firmy, ważne aby parametry się zgadzały.

Na Twoim miejscu wziąłbym GOODRAM 2x1GB a ten 512MB sprzedał lub włożył do szuflady.

Na razie nie za bardzo mam tyle pieniędzy, żeby kupić od razu 2 GB. A wydaje mi się, że różnica pomiędzy 1,5 a 2 GB nie będzie już duża.

Czy ten Goodram byłby dobry?

http://www.ceneo.pl/8238850

Dobry.

Dzięki! :slight_smile:

Gdyby ktoś znał odpowiedzi na pozostałe pytania albo miał inną sugestię odnośnie wyboru pamięci, też będę bardzo wdzięczny.

Obecnie masz na pokładzie moduł Hynix. Solidny producent, możesz spokojnie dokupić drugi tej marki. Goodramy bym sobie odpuścił o ile w podobnej cenie da się dorwać coś bardziej renomowanego.

Hynix to co to takiego? Poszukałem trochę po sieci i chyba nie nazwa producenta. Opinie też ma różne. Z tego, co widzę, w Polsce jest dość trudna do dostania - znalazłem parę odpowiednich sztuk tylko na Allegro (głównie używane), przy czym niskie ceny (w granicach 20-30 zł) wskazywałyby, że raczej ta pamięć nie cechuje się dobrą jakością. Mógłbyś napisać na ten temat coś więcej? Skąd wiesz, że mam Hynixa w laptopie?

To chyba słabo szukałeś: http://www.hynix.com/ . Hynix (czyli Hundai Electronics) to jeden z czołowych producentów kości RAM. Podobnie jak Samsung oni naprawdę robią wszystko od A do Z w swoich fabrykach, a nie tylko rebrandują jak np. Kingston czy Corsair.

Hynix to głównie producent OEM. Używany RAM nie jest w niczym gorszy od nowego. Wręcz przeciwnie, wygrzany i przetestowany przez dłuższy okres czasu ma znacznie mniejszą szansę na przedwczesny “zgon”.

Jeśli jakość produktu oceniasz wyłącznie po cenie to… życzę powodzenia. Będzie Ci potrzebne.

Rozkręć lapa i sam sprawdź jak nie wierzysz.

Mescalero, nie jestem znawcą w tym temacie i dlatego pytam się na forum. Więc oszczędź sobie uszczypliwości. Cena jest jednym z mierników jakości, zgodnie z podstawowymi prawami ekonomii (niska jakość materiałów -> niska jakość produktu końcowego -> niska cena; słaba jakość -> mały popyt -> niska cena itp.). Aczkolwiek nie twierdzę, że tak musi być w tym przypadku. Zastanawiam się jednakże, dlaczego tak trudno dostać tę pamięć w Polsce. Na pewno jednak zainteresuję się tą marką, w wolnej chwili poszukam coś więcej w sieci na ten temat. Wolałbym jednak coś spoza Allegro i nowego. Skoro pamięć jest taka dobra, to przecież nie powinno być bubli i każda powinna dobrze funkcjonować od samego początku, czyż nie?

Jeśli ktoś twierdzi że “szukał w sieci” i nie był w stanie kliknąć pierwszy w kolejności wynik zwracany w Google po wpisaniu słowa “Hynix”? W takiej sytuacji delikatna ironia jest zdecydowanie na miejscu.

Tyle podręcznikowej teorii. W prawdziwym życiu wygląda to nieco inaczej.

Wręcz przeciwnie, bardzo łatwo. Prawdopodobnie nawet kilkadziesiąt % oferowanych na naszym rynku laptopów, netbooków itp. urządzeń ma fabrycznie na pokładzie pamięci Hynix. Podobnie jest w przypadku kart graficznych. Słowo klucz - producent OEM. Resztę sobie doczytasz w necie.

Jak kiedyś znajdziesz producenta, który nie wypuszcza żadnych bubli to daj mi znać.

Nie był w stanie, a może nie chciał? Na stronie producenta raczej nie znajdziesz obiektywnych opinii na temat produktu czy informacji, gdzie go kupić w Polsce, a takich informacji przede wszystkim szukałem.

W takim razie jestem ciekaw, jak wygląda owa “praktyczna” ekonomia według Mescalera, która jest niekorespondentna z podręcznikową teorią i który nie zna zasady, że nie ma lepszej praktyki niż dobra teoria.

Sorry, ale nie planuję zakupu drugiego laptopa, żeby zdobyć jedną kość pamięci. Mimo to dzięki, że próbowałeś naprowadzić mnie na właściwy trop :wink:

Liczy się stosunek bubli do nie-bubli, a nie to, żeby w ogóle ich nie było. Z Twojej wypowiedzi wynikało, że w przypadku Hynixa fabryczne buble mogą być problemem.