Dołożony RAM i dziwne zachowanie kompa

Witam!

Po dołożeniu ramu do mojego kompa, zaczęły dziać się dziwne rzeczy - przede wszystkim komp nagle resetuje się i po ponownym uruchomieniu pojawia się komunikat z nagłówkiem: “System odzyskał sprawność działania po poważnym błędzie.”

Miałem na kompie kość 512 MB / 266 MHz, dołożyłem 1 GB / 400 MHz, płyta główna: GIGABYTE GA-8PE667 Pro

Czy to wina tego dołożonego ramu? Czy może Windowsa? Robiłem 4 dni temu formata i sporadycznie jakiś błąd wyskakiwał - co mnie zdziwiło - ale komp jeszcze się nie resetował.

Co powinienem zrobić - wyjąć którąś z kości, czy zrobić formata ;/ ?? Może coś jeszcze innego?

Pomocy :frowning:

Czy na pewno można umieszczać kości RAM o różnym taktowaniu ?

Można wkładać kości o różnym taktowaniu jak jest dobra płyta to sama wykryje i dostosuje napięcia a jak nie to zostaje zmiana ręczna! Wyciąg 512 Mb i obserwuj jak sie zmieniło na lepsze to masz przyczynę problemów :slight_smile:

hmm, to było tak, że tą 512 MB miałem już “standardowo” w kompie przy zakupie i działała normalnie, w specyfikacji mojej płyty jest niby support 266/333 MHz, w sklepie mówili że ta 400 MHz pójdzie spokojnie ;/, może to w ogóle tak być, że od złych ramów Windows takie błędy będzie wywalał??

najprawdopodobniej wina nowej (starej?) kości. Mogą się “gryźć”. sposób:

Wyciągnij 512MB zostaw 1GB. Sprawdź jak i czy działa komp. Później zostaw 512MB i też sprawdź co sie dzieje. Jak tu i tu komp działa, Znaczy, że się gryzą.

OK, wyjąłem tą starą kostkę 512 MB i zostawiłem 1 GB jak radziliście - komp od pół godziny chodzi bez żadnych cudów i awarii i zdaję się, że nawet szybciej niż z obiema kośćmi :wink: bo tak to oprócz ww. problemów ku mojemu zaskoczeniu komp przycinał ( !!

A, no i tak w ogóle, o ile pamiętam, dopóki miałem te kości razem, podczas uruchamiania PC owszem, BIOS zliczał 1.5 GB RAM, ale nie pokazywał jaką mają częstotliwość - teraz jak mam samą 1 GB ładnie jest napisane 333 MHz, czyli na szczęście zjechało z 400 MHz (moja płyta takich częstotliwości nie obsługuje wg. instrukcji :stuck_out_tongue: )

Czyli muszę się pogodzić z utratą 512 MB :wink: 1 GB to i tak dwa razy więcej niż miałem do tej pory,

przede wszystkim dziękuję bardzo za pomoc wszystkim, którzy odpisali :smiley: