Domowa radiowa siec na dwa rutery

Witam.Jako ze mój pierwszy temat wylądował w koszu zapytam ponownie trochę inaczej.

Czy internet Neostrady można rozdzielic w następujący sposób wstawiam router w jednym punkcie zasięg jest za złaby w punkcie drugim więc wstawiam drugi router połączony z pierwszym kabelkiem.

Z góry dziękuję za podpowiedz.

Połączony z pierwszym kabelkiem? A gdzie się znajduje ten kabelek, bo mówiłeś tylko pierwszym routerze.

Posiadam neostrade 1000 Mam zapotrzebowanie internetu na 4laptopy z tym ze 2 są oddalone o ok 150m jak i czym to połączyć aby to działało.

czy da sie połączyć to przez dwa routery

Laptop -> router -> router -> Laptop

------ -> Laptop -> Laptop -> ---------

Tak? Tylko, że rutery muszą być ze sobą połączone… Czyli, że da się to zrobić. Tylko że jest to skomplikowane.

wystarczy Ci jeden router z AP i jakąś anteną zewnętrzną, z dwoma routerami musiałbyś budować bridge a to juz bardziej skomplikowane, a kabelkiem łączyć do 150 m? Nie bardzo, chociaż za mało szczegółów podałeś co do rozmiesczenia sprzętu.

Jak podałem szczegóły to temat zaraz w koszu wylądował i nie bardzo wiem za co.

Chce tylko dzieciakom podłączyć internet i tyle.

Wiec tak są dwa domki(na jednej i jednego właściciela posesji) oddalone od siebie 150m na każdym z tych domków piętrze ma być dostęp do internetu może to być radiowo może być kablowo.Razem na 4 komputery.

proszę o rade jakie mam możliwości jaki sprzęt potrzebny.

Kwestie prawne mnie nie interesują, w każdym razie neostradę można dzielić tylko w obrębie jednego mieszkania, ale jest to problem między Tobą, a dostawcą. Z tego co napisałeś chcesz internet z neo i jednego domu przekazać do drugiego.

  1. Przewodowonie radziłbym Ci tego nie robić bo działa to w praktyce dobrze do 100 m odległości, choć teoria zakłada rozpiętość sieci do 300m. Tak by było najtaniej ale musiałbyś w połowie drogi umieścić dodatkowy switch /a tu już problem z zasilaniem /. Do tego potrzebny byłby Ci router+2 switche, w połowie drogi i w drugim domu.

  2. Najlepiej byłoby to zrobić bezprzewodowo tj. kupujesz dwa routery z acces pointem i dołączaną anteną zewnętrzną. W domu, z którego udostępniasz internet komputery łączysz za pomocą kabla z routerem, a sygnał na zewnątrz wysyłasz za pomocą dołączanej anteny / najlepiej panel 8-12 dB z uwagi na wąski kąt emisji, ok. 8 st co daje silną wiązkę sygnału, eliminuje zakłcóenia obcych stacji, zmniejsza ryzyko namierzenia sieci itp. / do drugiego domu gdzie analogicznie umieszczasz router z taką samą anteną i oczywiście sygnał z routera na komputery tam znajdujące sie przesyłasz kablowo. Warunkiem aby to poprawnie działało jest widoczność optyczna obu anten, brak drzew budynków na trasie sygnału.

  3. Możesz w drugim domu, do którego udostępniasz internet do każdego komputera kupić / jeśli nie ma /kartę radiową+antena /jw./z kablem, wtedy nie musisz kupować drugiego routera bo pierwszy pracujący w trybie infrastructure jako acces point udostępnia sygnał, przy krótkim kablu od anteny do komputera ten wariant na pewno jest tańszy.

Konfiguracja sprzętu to oddzielny temat ale przy zakupie na pewno Ci doradzą ważne aby był w jednym standardzie najlepiej b/g, a nie a, no i zapewniał szyfrowanie danych / WPA, WPA2 /, filtrację MAC adresów co zwiększy bezpieczeństwo, możliwość przydziału pasma, przekierownie portów itp.

Dzięki Marek624 za podpowiedz pozdrawiam.

Prosił bym jeszcze o podpowiedz jakiej marki sprzęt,jaki typ jest jest godny polecenia.

polecam router - jakis D-Link, anteny - firmy netus, karta radiowa - Edimax 7128g, kabel - H-155 / lub H-1000 jeśli długość od anteny do komputera powyżej 10 m /. Dokładne typy znajdziesz na stronach producenta, ale najlepiej przy zakupie pogadaj ze sprzedawcą to Ci coś podpowie. Ja robiłem na tym sprzęcie, ale generalnie powinno chodzić na każdym jesli wszystko będzie prawidłowo skonfigurowane., nie jest wskazanie mieszanie np. dwa routery od dwóch producentów, chociaż to też nie jest regułą.

a ja polecam routery Linksysa… D-Linki grzeją sie jak ■■■■■■■… moze najnowsze typy już nie…

a co do anten to można samemu zrobić… np… z pudełka po Pringelsach :smiley: poczytaj troche tutaj