Domowa sieć WiFi - co i jak?

Witam. Planuję zrobić sobie w domu małą sieć WiFi - PC ma być podłączony na stałe, a laptop łączyć się bezprzewodowo. Problem w tym, że kompletnie się na tym nie znam. Postaram się opisać jak mniej więcej wygląda sytuacja. Większość z tych informacji będzie pewnie zbędna, ale trudno :wink:

Moim dostawcą Internetu jest Multimedia Polska. Od jakiegoś czasu w mojej miejscowości nie ma żadnego przedstawiciela tej firmy (najbliższy oddział znajduje się w Łodzi, czyli dość spory kawałek drogi ode mnie). Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, ale na klatce schodowej (mieszkam w bloku) znajduje się modem, z którego zapewne korzysta również kilku moich sąsiadów. Oczywiście jest zamknięty na klucz. Dostęp do niego miał tylko przedstawiciel firmy, którego już w moim mieście nie ma. Dlaczego o tym piszę? Czytałem, że aby taka sieć mogła działać trzeba będzie zrestartować modem. Nie wiem co to za modem, nie znam żadnych jego parametrów.

Jak już wspomniałem kompletnie nie znam się na sieciach komputerowych, dlatego proszę o pomoc. Chciałbym wiedzieć czy jest w ogóle możliwość zbudowania u mnie takiej sieci i jakiego urządzenia będę potrzebował. Z góry dziękuję za pomoc :slight_smile:

Modem o którym wspomniałeś jest ich modemem i on Cie nie powinien interesować;) stamtąd powinien iść jeden kabel z internetem do Ciebie… i właśnie do tego kabla powinieneś podpiąć router z WiFi. Następnie do tego routera podpinasz PC przez kabel i odpowiednio konfigurujesz sieć bezprzewodową.

Z tego co wiem kablówki zostawiają modem każdemu w mieszkaniu. Zapytaj sąsiadów czy nie mają indywidualnych modemów.

Mój znajomy ma net z Multimedii i ma własny modem, który otrzymał od operatora.

Do modemu podłączasz router wifi, do routera podłączasz kablem peceta a bezprzewodowo łączysz się laptopem.

A w domu masz modem od multimedii jakiś ? motorola np ?

Tak właśnie jest :slight_smile:

Rozmawiałem z sąsiadami i ci, którzy mają Internet od M.P. nie mają własnych modemów. Jest tylko ten jeden, o którym pisałem.

Tak samo ma moja kuzynka (mieszka w tym samym mieście). Ale nie mam pojęcia dlaczego ona dostała własny modem, a u mnie jest jeden wspólny.

Nie, jest tylko ten na klatce schodowej. Nie mam pojęcia co to za modem.

Czyli po prostu wystarczy kupić coś z tego i nie będzie żadnych problemów z konfiguracją?

Wiem, że moje pytania mogą wydać się śmieszne, ale wolę się wszystkiego dowiedzieć, żeby potem nie było żadnych problemów :slight_smile:

Zadzwoń do operatora i dokładnie wypytaj o modem, który masz na klatce. Sprawdź czy możesz legalnie dzielić łącze między dwoma komputerami.

Routery z linka, którego wkleiłeś wystarczą zupełnie.

Mam kilkoro znajomych, którzy bez problemu używają tanich tp-linków.

Router ze standardem N (nowsza generacja) przyda Ci się jeśli będziesz przesyłał duże pliki między laptopem a komputerem stacjonarnym.

Mulimedia na początku doprowadzała internet do domu tylko samą skrętką, i nigdy nie było problemów z tym. Internet przydzielany do MAC’a. Modemy kablowe wprowadzają systematycznie by poprawić jakość usług, pewnie i do Ciebie technicy zgłoszą się wkrótce. Switch który jest na klatce nie powinien Cię w ogole interesować. Kupujesz router wifi, klonujesz MAC’a i masz domową sieć wifi.