Domowy multimedia serwer

Witajcie!

Mam nadzieję, że dział dobrałem poprawnie… Sprawa wygląda tak - w domu jest 5 komputerów, z czego 4 to laptopy i jeden stacjonarny. CHciałbym ze stacjonarnego zrobić serwer multimedialny (o funkcjach za chwilę). Niemniej nie wiem jaki dobrać system operacyjny. Laptopy pracują w oparciu o: W8, W7 oraz macOS.

Czego oczekuję od systemu do serwera?

  • łatwej możliwości zarządzania serwerem zdalnie (za pośrednictwem innego urządzenia typu laptop)

  • możliwości tworzenia kopii

  • możliwości działania torrenta

  • przyjazny system wymiany plików i udostępniania (to wiadomo, najważniejsza funkcja…)

  • możliwość utworzenia domowego serwera www (czyli aby działał jako localhost)

czy lepiej to postawić na Windows server, czy może ubuntu server? Czy ww. funkcje posiada freenas 8.0?

dzięki!

Wszystko co wymieniłeś da się zrobić na systemach Windows oraz Linux nie muszą to być wersje serwer tych systemów

http://www.freenas.org/about/features.html

Freenas ma tą zaletę że posiada interfejs www, wszystko ustawisz za pośrednictwem przeglądarki. Wszystkie funkcję które są tobie potrzebne są dostępne.

Linuksem też można administrować z poziomu przeglądarki

A czy to Windows czy Linuks można zarządzać przez zdalny pulpit ma się wtedy normalny dostęp do pulpitu systemu

Na to co chcesz osiągnąć, to raczej nie ma sensu wydawać pieniędzy na licencję na Windows Server, chyba że Cię stać, to nikt Ci nie zabroni. Z Ubuntu Server też bym sobie dał spokój, zaproponowałbym tu raczej Debiana, działa stabilniej i według mnie, wydajniej. Jeśli nie chcesz stawiać wszystkiego od zera, to FreeNAS będzie raczej najlepszym rozwiązaniem.

mam na dedyku ubuntu serwer i bardzo dobry system z nowymi pakietami problemów ze stabilnością nie miałem nigdy a mam go z rok a debian ma przestarzałe pakiety sam go miałem na początku i przeszedłem na ubuntu, jestem zadowolony

I co? Robi Ci to jakąś wielką różnicę, że pakiet ma numerek wersji 0.0.1, a Ubuntu 0.0.4? Ja rozumiem gdyby to była różnica na poziomie 1.0.0. a 2.0.0.

nieraz są większe różnice a i nieraz taka mała to już coś zależy od przeprowadzonych zmian

to akurat może mieć mniejsze znaczenie dla kolegi niezakładającego temat dla mnie miało a ze stabilnością i konfiguracja problemów nie miałem, można powiedzieć że laik ze mnie w tym temacie a sobie radzę