Domowy multimedia serwer

(pawciak) #1

Witajcie!

Mam nadzieję, że dział dobrałem poprawnie.. Sprawa wygląda tak - w domu jest 5 komputerów, z czego 4 to laptopy i jeden stacjonarny. CHciałbym ze stacjonarnego zrobić serwer multimedialny (o funkcjach za chwilę). Niemniej nie wiem jaki dobrać system operacyjny. Laptopy pracują w oparciu o: W8, W7 oraz macOS.

Czego oczekuję od systemu do serwera?

• łatwej możliwości zarządzania serwerem zdalnie (za pośrednictwem innego urządzenia typu laptop)

• możliwości tworzenia kopii

• możliwości działania torrenta

• przyjazny system wymiany plików i udostępniania (to wiadomo, najważniejsza funkcja..)

• możliwość utworzenia domowego serwera www (czyli aby działał jako localhost)

czy lepiej to postawić na Windows server, czy może ubuntu server? Czy ww. funkcje posiada freenas 8.0?

dzięki!

(bart86) #2

Wszystko co wymieniłeś da się zrobić na systemach Windows oraz Linux nie muszą to być wersje serwer tych systemów

(nic ciekawego) #3

http://www.freenas.org/about/features.html

Freenas ma tą zaletę że posiada interfejs www, wszystko ustawisz za pośrednictwem przeglądarki. Wszystkie funkcję które są tobie potrzebne są dostępne.

(bart86) #4

Linuksem też można administrować z poziomu przeglądarki

A czy to Windows czy Linuks można zarządzać przez zdalny pulpit ma się wtedy normalny dostęp do pulpitu systemu

(roobal) #5

Na to co chcesz osiągnąć, to raczej nie ma sensu wydawać pieniędzy na licencję na Windows Server, chyba że Cię stać, to nikt Ci nie zabroni. Z Ubuntu Server też bym sobie dał spokój, zaproponowałbym tu raczej Debiana, działa stabilniej i według mnie, wydajniej. Jeśli nie chcesz stawiać wszystkiego od zera, to FreeNAS będzie raczej najlepszym rozwiązaniem.

(bart86) #6

mam na dedyku ubuntu serwer i bardzo dobry system z nowymi pakietami problemów ze stabilnością nie miałem nigdy a mam go z rok a debian ma przestarzałe pakiety sam go miałem na początku i przeszedłem na ubuntu, jestem zadowolony

(roobal) #7

I co? Robi Ci to jakąś wielką różnicę, że pakiet ma numerek wersji 0.0.1, a Ubuntu 0.0.4? Ja rozumiem gdyby to była różnica na poziomie 1.0.0. a 2.0.0.

(bart86) #8

nieraz są większe różnice a i nieraz taka mała to już coś zależy od przeprowadzonych zmian

to akurat może mieć mniejsze znaczenie dla kolegi niezakładającego temat dla mnie miało a ze stabilnością i konfiguracja problemów nie miałem, można powiedzieć że laik ze mnie w tym temacie a sobie radzę