DosBox 0.63....Komendy:/

czesc,

wiecie moze jak przejsc na dyski po odpaleniu tego emulatorka???

gdzies wyczytałem ze trza wpisac

mount c c:\

ale umnie po wpisaniu tej komendy dalej pokazuje sie linijk

z:\

:?

Pozdr.

nie ma to jak gogle co nie? :?

opis pobrany z - http://independent-software.jareks.net/ … =Utilities

Opis: Emulator dosa pod windowsem.

Sam program potrafi:

  • Emulacja standardowego procesora 386 (przez co zwieksza kompatybilnosc i nie wymaga programow spowalniajacych)

  • Emulacja pamieci rozszerzonej EMS

  • Emulacja standardu dzwieku na podstawie Sound Blaster 16 (220, IRQ 7, DMA 1)

  • Sterowniki do myszki jesli gra tego wymaga

Oprocz tego, program posiada wiele przydatnych opcji, np zrzut ekranu z gry naciskajac CTRL+F5, regulacja cykli procka (CTRL+F11 zwalnia, CTRL+12 przyspiesza), itp.

Program moze chodzic w trybie okienkowym lub full screen (przelacza sie kombinacja ALT+ENTER).

Program radzi sobie jedynie z tymi najstarszymi grami pod 386 czy nawet 486.

Wersja 0.60 radzi sobie juz dobrze nawet z grami pod Pentium, jednak robi to jeszcze troche wolno.

Pod zainstalowaniu programu i jego odpaleniu, pojawi sie okienko gdzie na samym koncu bedziemy mieli dysk Z.

Nalezy wtedy zdefiniowac dyski, a robi sie to tak

mount c c:\

Gdzie mount to komenda oznaczajaca definiowanie dysku dla programu, c volumin (nazwa ktora moze miec tylko litere z alfabetu) a c:\ dysk ktory ma zasotac zdefiniowany.

Mozna rownierz definiowac katalogi jako dyski, przykladowo

mount d d:\gry

co zpowoduje ze katalog gry bedzie emulowany jako dysk d.

W przypadku gdy gra wymaga skonfigurowania karty dzwiekowej, nalezy podac parametry emulowanej karty, czyli Sound Blaster 16 (220, IRQ 7, DMA 1).

Nie potrzeba przed grami uruchamiac sterownikow do myszki (program sam w sobie laduje jesli to bedzie potrzebne) ani programow spowalniajacych (emulacja procesora 386).

Nie nalezy od programu wymagac zbyt wiele jesli chodzi o nie dzialanie pewnych gier, jak juz wczesniej zostalo wspomniane, program radzi sobie tylko z tymi najstarszymi pod 386 i robi to naprawde dobrze.

Wiele kart dzwiekowych ma problemy ze starymi grami, a DOSBox emuluje karte jako starego dobrego Sound Blastera 16, dzieki czemu problemy z dzwiekiem znikaja.

Program sam w sobie ma dosa, wiec nie wymaga posiadania tego systemu operacyjnego, i dziala nawet pod Windows 2000, ME i XP.

Jak w starym dobrym dosie, mozna urzywac standardu komed, dla przypomnienia

cd [nazwa katalogu] - wejscie do konkretnego katalogu

cd… - wyjscie z katalogu o jeden poziom

c: - przejscie na dysk c, podajac litere innego dysku, nastepuje przejscie na ten inny dysk

dir - powoduje wyswietlenie zawartosci katalogu

dir *.exe - spowoduje wyswietlenie samych plikow z rozszerzeniem exe w danym katalogu, tak samo dla innych rozszerzen (niektore gry lepiej odpalac z plikow o rozszerzeniu *.bat, gdyz moga posiadac one paramtery zwiekszajace kompatybilnosc dzialania gry)

Na koniec dodam ze warto pogrzebac w pliku dosbox.conf, gdzie mozna sobie dowolnie ustawic parametry emulacji.

Wazniejsza czescia ktora nalezalo by sprawdzic jest CPU, gdzie w zmiennej Core najlepiej podac dynamic (czyli core=dynamic), nada to wiekszy priorytet procesorowi na zajecie sie emulacja DOSBoxa, co zmniejszy w niektorych grach gubienie klatek czy haczenie dzwieku.

To chyba wszystko co do podstaw, w razie problemow, mozecie pisac na naszym forum.

Warto sledzic na stronie domowej DOSBoxa http://dosbox.sourceforge.net/ najnowsze jego wersje, poniewaz kazda jego edycja posiada wiele poprawek, nowosci oraz kompatybilnosci do wiekszej ilosci gier.

Review & Tests by DJ Speedstar

dzieki;)

mam nadzieje że zaczniesz używać następnym razem gogle a potem pisać dopiero na forum :slight_smile:

To nie do konca tak…

Poniewaz szukałem w necie i znalazłem komenede

mount c c:\

ale pogubiłem sie w dosie

:?

Przeczytałem jeszcze raz uwaznie artukuł i doszedłęm co robiłem zle…

A z google’a zawsze najpierw korzystam

:lol: