Dostęp do bazy danych z zewnątrz + 2 komputery

Cześć Wam,

mam takie pytanie - w firmie mojej żony mamy taką konfigurację sieci:

< ROUTER >

  1. Laptop A
  2. Laptop B

Obydwa komputery spięte są ze sobą tylko wifi. Na obydwu laptopach funkcjonuje oprogramowanie, które korzysta z bazy firebirdowej. Baza ta umiejscowiona jest w Laptopie A, tak więc laptop B po sieci łączy się z tym pierwszym. Dotychczas to funkcjonowało. Laptopy były wyłączane na noc. 

Problem pojawił się teraz gdy do bazy powinienem mieć dostęp 24h. Nie chcę zostawiać uruchomionego laptopa na noc, więc rozwiązanie musi być jakieś inne. Nie do końca znam się na sieciach więc pomysły mam na to dwa:

  • serwer, który podpięty będzie kablem do routera ( tym samym laptopy będą po wifi łączyły się z tymże serwerem )
  • dysk sieciowy wpięty kablem sieciowym do routera

I tu teraz takie pytanie, co jest sensowniejsze pod kątem ceny/wydajności? Nie oszukujmy się, cała baza danych ma jakieś 100mb (na ten moment), tendencja wzrostowa jest jakieś 10mb tygodniowo. Co chcę uzyskać:

  • dostęp z zewnątrz do bazy danych (mam zew IP)
  • możliwość instalacji firebirda z całą bazą
  • niska cena

Możliwości masz kilka. Najlepiej będzie postawić rzeczywiście jakiś mały komputer ‘robiący’ za serwer (pamiętając o kopiach zapasowych). Komputery z zewnątrz powinny łączyć się via VPN (wszystko zależy od routera), ewentualnie via Hamachi. Rozwiązanie VPN jest pewniejsze. 

PS w czym widzisz problem w pozostawieniu komputera uruchomionego 24h/dobę? Jak to mała firma i środki finansowe niezbyt wielkie na to ja to widzę tak:

  • nowy komputer stacjonarny uruchomiony 24h/dobę z bazą danych; skonfigurowany backup dla tego komputera,

  • komputer(y) z zewnątrz łączące się po VPN.

Ostatecznie zawsze możesz się łączyć z zewnątrz do tego komputera uruchomionego 24h/dobę.

Albo Poszukj  “NAS” z VPN.

 

Nie ma pewności, czy NAS da odpowiednią obsługę bazy danych.

Witam: to trzeba sprawdzić, nie wiem jaka to dokładnie baza danych. Podałem tylko propozycję do sprawdzenia.Dobrą stroną używania NAS jest że możesz mieć odrazu kopię bezpieczeństwa bazy ( NAS i RAID 1) a to najważniejsze w firmie.  Pozdrawiam

@bob999 RAID redundantly (RAD1, RAID5 itd.) to nie backup / kopia bezpieczeństwa. Uszkodzenia fizyczne a głównie logiczne NASów SOHO to chleb powszedni. 

@bob999, jak nie wiesz jaka baza, to sobie doczytaj.Co do NASa, nie wszystkie mają możliwość instalacji bazy SQL i najczęściej dostępne są tylko MySQL i Postgres.

 

@bob999, jeśli uważasz, że RAID to kopia zapasowa, to lepiej już nic nie pisz. RAID to nadmiarowość dyskowa, a kopię to się robi na inny nośnik (dysk zewnętrzny, inny serwer itp.). Zresztą o tym pisał już @bachus

 

Do tego zostaje pytanie, jak ta aplikacja działa. Czy ona podłącza się tylko do bazy?