Dostęp i modyfikacja swoich plików przez dwóch użytkowników


(Dawidd92) #1

Używam Arch Linuksa. Czy jest możliwość (w miarę prosty sposób), żeby dwóch użytkowników miało nawzajem dostęp i możliwość modyfikacji swoich plików (katalogów domowych)?


(roobal) #2

Katalogów domowych czy plików w katalogach domowych? Jeśli tylko poszczególne pliki i jeśli mają mieć pełny dostęp, to chmod 777 ale tylko dla plików nie dla całego katalogu domowego.

Pozdrawiam!


(Filolupus) #3

A jak mają mieć dostęp tylko ci dwaj, to ja bym poszedł w kierunku utworzenia nowej grupy, dodania ich obu i poleceniem chgrp ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Chgrp) zmiany przynależności grupowej plików/folderów. Potem już tylko zmienić prawa zapisu/wykonywania dla grupy i powinno działać. Podejrzewam jednak, że jak dostęp miałby być dla całych katalogów domowych + do nowych plików, to pewnie wymagało by to określonego umask-a (z prawem zapisu i wykonywania dla grupy) na te katalogi.

Jeśli byś chciał pójść tą drogą, to radzę poćwiczyć na jakimś osobnym katalogu, bo z umaskiem i prawami dostępu można namieszać :wink:


(RubasznyRumcajs) #4

ACL


(Dawidd92) #5

Dzięki za wskazówki. Działa z nową grupą dla obu użytkowników i domyślnymi uprawnieniami dla tej grupy przez ACL.


(RubasznyRumcajs) #6

i co, dla jeśli zajdzie sytuacjia podobna, to też będziesz nadal tworzył grupy :)?

a tak swoją drogą- wystarczy że uzerzy będą mieli taki sam UID, to będą mieli dostęp do wszystkich swoich plików. z ACLem jest nieco wygodniej, bo możesz nieco bardziej ograniczyć ów dostęp /w sensie: że nie wszystkie pliki jednego uzera będą też plikami drugiego/


(Filolupus) #7

Wydaje mi się, że właśnie po to są (lub też były - wnioskując z tego co poniżej) grupy, żeby współdzielić w ich ramach konkretne dane i zasoby :wink:

Z ACL o coś takiego chodzi?

$ setfacl -m user:joe:rwx dir

$ getfacl --omit-header dir

user::rwx

user:joe:rwx

group::r-x

mask::rwx

other::---

i ewentualnie

$ setfacl -d -m group:toolies:r-x dir

$ getfacl --omit-header dir

user::rwx

user:joe:rwx

group::r-x

mask::rwx

other::---

default:user::rwx

default:group::r-x

default:group:toolies:r-x

default:mask::r-x

default:other::---

http://www.suse.de/~agruen/acl/linux-acls/online/A po naszemu: http://wazniak.mimuw.edu.pl/index.php?t ... st%C4%99puhttp://tech.itaz.eu/2009/10/22/linux-ac ... do-plikow/Czyli pełne współdzielenie (razem z dziedziczeniem na podkatalogi i modyfikacją już istniejących) z innym konkretnym użytkownikiem uzyskuje się komendami:

setfacl -R -d -m user:joe:rwx dir

setfacl -R -m user:joe:rwx dir

Czy coś mieszam?

Trochę się pobawiłem i fajna sprawa. Coś czuję, że jeszcze mi się to przyda :smiley: