Dostęp tylko do wybranych witryn WWW

Witam wszystkich!

 

Oto mój problem:

Oprócz mnie z mojego komputera korzysta 1 osoba. Chciałbym ograniczyć jej dostęp do internetu - tylko do kilku(nastu) wybranych witryn internetowych (np. Facebook, Google, Gmail, Wikipedia, portale informacyjne). Osoba ta od lat korzysta z komputera i wie, jak można wyłączyć wszelkie rozszerzenia do Firefoxa (domyślna przeglądarka) czy Internet Explorera, więc wszelkie ustawienia powinny być zabezpieczone hasłem.

Ja to widzę tak:

Instaluję jakieś rozszerzenie do przeglądarki lub zupełnie oddzielny program (no właśnie - jaki?  :-)  ), wpisuję tam, z jakich witryn może korzystać ta druga osoba, ustawienia te zabezpieczam hasłem. Ewentualnie tworzę dla tej osoby osobne konto w systemie Windows (obecnie korzystamy z jednego z uprawnieniami administratora, ale komp jest mój), żeby nie mogła niczego zmienić ani zainstalować sobie jakiejś innej przeglądarki, dzięki której obeszłaby te ograniczenia.

 

Proszę Was, lepiej ode mnie orientujących się w kwestiach informatycznych, o pomoc :wink:

Dodam, że blokowanie konkretnych witryn WWW nic nie daje - osoba ta wchodzi sobie na nie dzięki serwerom proxy. Dlatego jedyne dobre wyjście, to blokada wszystkich stron WWW i określenie wyjątków.

Jeśli dana osoba już potrafi to co piszesz to jesteś na przegranej pozycji.

Dodatkowo to nie logiczne.

Chcesz pozwolić na dostęp do google a zabronić dostępu do tego co pokazują wyniki wyszukiwania… Nie zablokujesz bo wystarczy, że w google kliknie tłumaczenie i zobaczy co zechce za pośrednictwem.

Wykorzystaj mechanizmy ochrony rodzicielskiej. Np: http://www.dzieckowinternecie.com.pl/index.php/internet/83-kontrola-rodzicielska-w-windows

Dzięki za pomoc.

Sprawę powinno rozwiązać założenie drugiego - zwykłego konta, bez uprawnień administracyjnych i odpowiednie wpisy w pliku hosts (w sumie to najlepsze wyjście, bo uniemożliwi odpalenie niepożądanych treści niezależnie od przeglądarki).

 

Wpis:

127.0.0.1	translate.google.com

załatwi sprawę dostępu poprzez tłumacza Google, bez zablokowania wyszukiwarki.

Kiedy ja będę chciał korzystać z neta, po prostu podmienię plik hosts.