Dostępna pamięć 3.98GB z 8GB - Windows 7

(Max1414) #1

Witam,

mam problem z pamięcią, otóż posiadam 8GB DDR3, natomiast system używa tylko 3.98GB - https://dl.dropbox.com/u/105509493/Przechwytywanie.PNG (tutaj widać, że 6.99GB, dalej wyjaśnię dlaczego).

Pamięć jest prawidłowo włożona, próbowałem też zmieniać sloty. System, programy i bios prawidłowo widzi 8GB jednak Windows 7 64bit nie chce wykorzystać więcej jak 3.98GB.

Jedyny sposób, który działa (wyczytałem gdzieś na zagranicznym forum) to ustawienie w "msconfig" -> rozruch opcje zaawansowane -> maksymalna pamięć, wartości 8192. Po restarcie wykrywa tyle pamięci co na screenie, wszystko fajnie, tyle że jak wyłączę na noc komputer to później z powrotem wraca do 3.98GB.

Prosiłbym o pomoc, załączam dane z CPU-Z:

https://dl.dropbox.com/u/105509493/hardware.txt

(Vardas) #2

Z loga wynika, że masz 2x4gb ddr3 jednakowe.

A gdy włożysz pamięci osobno to na każdej w systemie wyświetla, że dostępne 4gb?

Jeżeli masz możliwość to sprawdź twoje kości u kogoś innego i na odwrót.

(Agatonster) #3

Maxikq ,

Proszę zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.

(Dimatheus) #4

Hej,

O jakich programach i systemie mówisz?

Jaka to wersja systemu? Wiem z logu CPU-Z, że masz zainstalowany SP1, więc o to nie pytam. :slight_smile:

:arrow: Jak dostępna pamięć widziana jest w menadżerze zadań bądź jakiejś jego alternatywie - na przykład w programie Process Explorer?

:arrow: Próbowałeś obciążyć pamięć sporą liczbą aplikacji, by wyczerpać limit dostępnej pamięci?

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Max1414) #5

Windows 7 Professional 64bit SP1.

Obciążałem pamięć i wykorzystuje maks tyle ile jest napisane, że dostępne.

Resmon.exe pokazuje, że 4GB jest zarezerwowane sprzętowo, gdy problem występuje.

Tutaj opisałem ten problem, dałem też screeny:

http://www.tomshardware.co.uk/answers/i ... l#10550627

Próbowałem kilku rzeczy - grzebania w biosie, zmianie slotów, update biosu, zmiany ustawień w systemie i strasznie dziwna sprawa, że pamięć wraca do 3.98GB po nocy. Nie rozumiem co może coś takiego powodować.

(Dimatheus) #6

Hej,

A w jakich sytuacjach problem występuje? Tak jak pisałeś, gdy kolejny raz uruchomisz komputer nie zmieniając w msconfig wartości dostępnej pamięci? ... Oki, widzę w tym angielskim poście, że tak właśnie jest.

A mógłbyś spróbować wspomnianym przeze mnie Process Explorerem? Jakby nie patrzeć resmon też jest składnikiem systemowym, więc będzie pokazywał to samo, co właściwości systemu.

:arrow: Jaką masz kartę graficzną? I jaki procesor? Może ten drugi nie obsługuje PAE i stąd problemy?

Jeszcze jedno - gdy ustawiasz w msconfig ilość pamięci dostępnej, w głównym oknie zaznacz opcję Wszystkie ustawienia rozruchu jako trwałe. Może to spowoduje, że wymuszenie pamięci nie będzie kasowane i zawsze będzie dostępne 8 GB pamięci RAM.

10872503799617166826_thumb.jpg

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Max1414) #7

Dzięki za odpowiedź.

Pamięci dostępnej jest na 100% tyle co pokazuje w resmon. Tamto 4GB jest zarezerwowane sprzętowo i system nie może z tego korzystać.

Procesor: http://www.cpu-world.com/CPUs/K10/AMD-Athlon%20II%20X4%20631%20-%20AD631XWNZ43GX%20(AD631XWNGXBOX).html

Karta: Radeon HD (zapomniałem numerka, a teraz nie ma mnie w domu więc nie sprawdzę) 1GB

Problem występuje po nocy. Zazwyczaj jak już włączam kompa to chodzi cały dzień.

Rano odpalam komputer i jest 4GB zarezerwowane, po reboocie lub dwóch problem ustępuje.

Później rebooty już nic nie psują. Także dziwna sprawa.

Próbowałem z trwałymi ustawieniami. Aktualnie ta opcja jest odznaczona u mnie i wszystko się naprawia tak jak pisałem po rebootach.

(Dimatheus) #8

Hej,

Ale czy tak pokazuje System Explorer? Nie bez powodu o to pytam...

:arrow: Czy po wyłączeniu komputera, wyłączasz też listwę zasilającą?

:arrow: Jaką dokładnie płytę główną posiadasz?

Zastanawiam się jak mają się do tego temperatury chipsetu płyty głównej?

Czyli jest to niezależne do ustawień - nie ważne, czy jest zaptaszkowana ta opcja, czy też nie?

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Max1414) #9

Początkowo myślałem, że ten msconfig to naprawia, a potem się okazało, że to chodzi o rebooty.

ASUS F1A55-V.

Nie.

Dopiero w poniedziałek będę mógł to sprawdzić, wieczorem. Także jak coś to wtedy dam znać.

Dzięki, że próbujesz pomóc :-).

(Dimatheus) #10

Hej,

Ile mniej więcej potrzeba czasu, w którym komputer działa, by po restarcie pamięć została wykryta poprawnie?

:arrow: Jakie temperatury osiąga chipset płyty głównej?

:arrow: Płyta posiada najnowszy BIOS? Na stronie dostępny jest BIOS w wersji 1005, który ponoć usprawnia działanie.

:arrow: Instalowałeś sterowniki do układu płyty głównej?

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Max1414) #11

Tego nie wiem, bo tylko raz dziennie mam okazję to przetestować. Ogólnie po świętach jak odpaliłem komputer to trzy rebooty nie pomogły, ale zapisanie ustawienie w BIOSie (nawet bez zmian) pomaga od razu.

Teraz zrestartowałem komputer po około 8h pracy i pomogło od razu.

Po 8h (teraz) miał 40*C.

Tak, wgrałem najnowszy i nie pomogło.

Sterowniki instalowałem po złożeniu komputera czyli jakoś rok temu :-), także nie pamiętam. Z panelu sterowania wynika, że chyba nie ma, a teraz próbując zainstalować chyba domyślam się czemu nie ma.

Otóż po ściągnięciu sterowników do chipsetu i odpaleniu pojawia się instalator sterowników do karty graficznej (ATI Catalyst), także nie wiem za bardzo o co chodzi, nie wiem też czy te sterowniki nie gryzłyby się z moim radeonem HD4850. Domyślam się, że ten sterownik jest na potrzeby używania zintegrowanego gpu z procesorem oraz zintegrowanej karty graficznej, ale ja posiadam procesor bez GPU i nie korzystam z karty zintegrowanej.

(Dimatheus) #12

Hej,

Dziwne, bo to wskazywałoby na problem z integralnością BIOSu i jago działaniem.

:arrow: Próbowałeś przywrócić ustawienia BIOSu do domyślnych? To cokolwiek zmienia?

:arrow: Jak długo posiadasz wspomnianą płytę? Problem pojawiał się od nowości?

Próbowałeś użyć obecnego na płycie przycisku MemOK?

Generalnie jak najbardziej oki.

Generalnie albo zintegrowana karta znajduje się na płycie głównej - w chipsecie północnym - albo w procesorze. Nigdy w obu miejscach.

Gryźć by się nie gryzły, ale starsze sterowniki mogłyby zastąpić nowsze, a to mogłoby wpłynąć na wydajność grafiki. Do zainstalowania użyj sterowników ze strony producenta - znajdziesz je tutaj w gałęzi Chipset. Spróbuj je w czasie instalacji spersonalizować tak, by sterowniki do układu graficznego nie instalowały się; możesz też kartę zintegrowaną po prostu wyłączyć w BIOS'ie.

Pozdrawiam,

Dimatheus