Doszczętna kasacja starych partycji i instalacja XP Pro

(system) #1

Witam. Otóż na komputerze mojej koleżanki wcześniejsze "spece" którzy instalowali system na jej komputerze instalowali "jedno na drugie". Nie kasowali wszystkich partycji tylko stawiali nowy system = zostawały foldery programów w Program Files itp. Chodzi mi o to że chcę skasować doszczętnie wszystkie partycje i śmieci które na nich pozostawały i założyć jedną nową na której będzie postawiony na nowo system Windows XP Professional. Jakiego programu użyć do tego celu?

(Seba86mu) #2

Możesz skorzystać z podstawowego narzędzia instalatora systemu Windows XP. Usuwasz wszystkie partycje, a potem tworzysz jedną - systemową, po czym następuje instalacja systemu.

(adam749) #3

Noto wkładasz płyte z Windowsem(wcześniej ustawiając w BIOS'ie bootowanie z płyty) > uruchamiasz kompa z płyty > Potem wczytuje różne pliki > Naciskasz Enter > potem F8(akceptacja Umowy) > potem wyszukuje zainstalowane Windowsy(jak wykryje Xp to naciśnij ESC) > no i tera mamy partycje, które wszystkie kasujesz > Teraz naciskasz chyba C(niepamiętam dokładnie bo z pamięci pisze) i podajesz rozmiar partycji(Uwaga!! w MB) > powtarzasz proces tyle ile ma być partycji > Wybierasz C:\ > Enter > Formatuj [NTFS] i to na tyle. W dalszej instalacji poprosi Cię o CD-KEY, potem imie i nazwisko, czas itd...

(Kolmar) #4

bartek46op , w takiej sytuacji polecam wpierw wyzerować dysk, a potem brać się za tworzenie partycji i formatowanie ich.

program do zerowania np. nagrany na płytkę Active killdisk,

do tworzenia i formatowania wystarczy ten zawarty w instalatorze xp

(system) #5

A wyzerowanie dysko w czym pomaga?

(adam749) #6

Wyzerowanie czyli skasowanie wszystkich partycji.

(Kolmar) #7

adam749 , nie zupełnie o to chodzi, ale można po części określić to i w ten sposób. Skasowanie wszystkich partycji to jedno, dodatkowo kasujesz wszystkie dane zawarte na dysku (co m.in. zapobiega ich odzyskaniu). W zależności od użytego algorytmu każdy bit dysku jest nadpisywany wartością np. „0” (najczęściej). Zalecane jest takie rozwiązanie przed utworzeniem nowych partycji, sformatowaniem ich oraz instalacją systemu. Tego typu rozwiązanie często stosowane jest w firmach.

(impassive) #8

Jakie zerowanie? Uruchamiasz (bootujesz) instalator Windows, po drodze masz opcję tworzenia/kasowanie partycji. Usuwasz wszystkie i instalujesz system na tej jednej, która zostanie (aczkolwiek ja radziłbym dwie partycje - jedna na system, druga na dane; w razie czego systemową będzie można bez stresu sformatować).