Dowód Tymczasowy dla nastolatka - Pytanie

Witam,

Urodziłem się 03.10.1991r.

Czy moge zrobić sobie dowód tymczasowy?

Coś czytałem na Internecie, że trzeba mieć ukończone 16-lat a jak widzicie Ja dopiero skończe 16-stke w Październiku!

Moja koleżanka mówi, że ma dowód tymczasowy od 12-roku życia (urodzona w styczniu 91-roku). Czy to prawda?

I jaki papierek trzeba wypełnić i ile zdjęc potrzeba do tego dowodu?

tak

16 lat na prawo jazdy tymczasowe

tak

A dowód tymczasowy niczym się więcej nie różni od normalnego dowodu osobistego tylko datą ? Czy kolory, jakieś pieczęći są?

Jaki wiec papier trzeba wypełnić aby otrzymać dowód tymczasowy.

co tojest dowod tymczasowy

I od ilu lad mogę go otrzymać ??

Poczytajcie:

Ustawa z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych

(Dz. U. z 2001 r. Nr 84 poz. 960)

Wydawanie dowodu osobistego po raz pierwszy osobie, która nie ukończyła 18 lat.

Wymagane dokumenty:

  1. Wypełniony wniosek o wydanie dowodu Druk do pobrania

  2. Dwa aktualne zdjęcia na cienkim papierze (lewy profil, lewe ucho odkryte),

  3. Odpis skrócony aktu urodzenia � jeżeli nie został sporzšdzony w USC w Rychwale,

  4. Zameldowanie na pobyt stały w Rychwale

Opłaty:

30,00 zł � wpłata w kasie Urzędu za dowód osobisty,

(Dz. Nr 105 z dnia 30.11.2000r., poz. 1110)

Miejsce złożenia dokumentów:

Urzšd Gminy i Miasta w Rychwale � Wydział Spraw Obywatelskich,

Termin załatwienia sprawy:

Wydanie dowodu tożsamo�ci � 1 miesišc

http://www.bip.rychwal.pl/bip19.htm

http://forum.nastolatek.pl/viewtopic.php?p=92385

google.pl :stuck_out_tongue:

Mam pytanie o prawo jazdy Tymczasowe . Napewno one sie różnią od zwykłych prawo jazdy . Tylko nie wiem dokładnie czym ??

Od różnych osób różne wersje słyszałem

Ktoś może wie ?

tymczasowe prawo jazdy to takie że musisz jeździć z osobą pełnoletnią z boku ale nie wiem czy się rożni

dowód tymczasowy troszkę sie różni rozmieszczeniem IMIĘ NAZWISKO ITP ma okres ważności 5 lat i jest troszeczkę cieńszy

Z tego co wiem nie ma czegos takiego jak ‘dowod tymczasowy’. Skad to przekonanie, ze nastolatek nie moze miec najnormalniejszego w swiecie dowodu? Taki dowod niczym nie rozni sie od takiego ‘dla duzych’ :wink:

A po co ci dowód tymczasowy?

Poprostu wyrabiasz normalny dowód osobisty

Jest on po to żeby nie nosić przy sobie legitymacji itp ( oraz do innch zastosować :piwo: )

:wink:

Ten dowód od normalnego różni się tylko i wyłącznie tym, że nie upoważnia on do zakupu alkoholu.

a kto na to patrzy ??

Taki dowód jest identyczny

Ogólnie to nie jest żadna nowość

Jeśli ktoś ma np 16 lat to powinien już sobie go wyrabiać. Zresztą jest on przydatny , przy kupowaniu % . Kto patrzy na date urodzenia ? hah !

Jak sie ma 18 lat , jest to już obowiązkiem .

Przydatny? Alkohol zabija!

Nie którzy patrzą, kiedyś było trzeba samemu robić książka domowy wyrób win i były %.

NIE PRAWDA !!

;] nie wiem jak u was, ale u mnie takie coś kiedyś przechodziło (przynajmniej tak słyszałam bo nigdy nie miałam dowodu tymczasowego i nie próbowałam podobnych numerów…), ale teraz większość ludzi patrzy na daty… porządne knajpy które nie chcą mieć problemów sprawdzają dokładnie daty na dowodach, bo w razie jakiejś kontroli kara a przy kolejnej to chyba już zamknięcie lokalu ;]

a po co na siłę wyrabiać sobie niepotrzebny papierek? nie dość, że za niego musisz zapłacić to i tak jest ważny tylko 5 lat a nie 10 jak normalny dowód… ja uważam, że jest całkowicie zbędny chyba, że ktoś chce wyjechać za granicę (w obszarze unii) i nie ma/ nie chce sobie wyrobić paszportu…

w Polsce??

czy dowód tymczasowy upoważnia do jazdy motorowerem bez posiadania karty motorowerowej

A po co Ci dowód teraz i płacić będziesz?

Jak i tak jak się spyta o dowód i sprawdzi wiek to nie sprzeda ci fajek lub alkoholu.

Ale z reguły sprzedaje.

U mnie sprzedali 3 klasiście :x

Taaaa upoważnia do jazdy bolidem formuły 1.

:stuck_out_tongue:

A choćby do wyjazdu poza granicę Polski w obrebie Unii Eurpojskiej bez konieczności wyrabiania paszportu.

Co wy gadacie o tych prawo jazdy tymczasowym. Z tego co ja wiem to było można mieć prawo jazdy w wieku 16 lat i jeździć z osobą dorosłą która ma prawo jazdy ale tego już chyba niema. Bo ostatnio słyszałem w telewizji że ma to powrócić to jak to może być teraz?? !!