Drugi dysk w starym laptopie

Cześć,

z tej strony Michał. Chciałbym trochę podrasować mojego starego lapka (Lenovo R60e - Intel Core Duo T2300, 3GB RAM, 80GB HDD). Wymyśliłem że kupię kieszeń na dysk twardy którą montuje się w miejsce napędu DVD i do tego 60GB SSD.

W związku z tym mam następujące pytania:

  1. Jaki SSD warto kupić - żeby był porządny i nie zepsuł się dzień po terminie gwarancji? W lapku mam SATA I, nie chciałbym przepłacać i kupować rakiety, bo SSD ma być tylko do tego komputera, nie będę go nigdzie przenosił, przekładał itp. Nie robię dużych przerzutów danych, raczej jestem zwykłym użyszkodnikiem - mejle, WWW, czasem obrabiam zdjęcia, trochę się uczę programować, filmów nie oglądam, ale za to tutoriale z youtube tak.

W tej chwili na HDD mam dwa systemy: WinXP i Debian 8.3. Po zamontowaniu SSD w miejsce HDD chciałbym aby Debian zajął cały SSD, wtedy przeniosę z Debiana który jest na HDD ważne dla mnie pliki i projekty i cały HDD (przy pomocy GParted) wróci pod WinXP . I teraz kolejne pytania:

  1. Jak rozumiem Debiana na SSD trzeba zainstalować od zera, żeby zajarzył że ma do czynienia z SSD? Czy podczas intalacji sam sobie wszystko poustawia żeby sprawnie korzystać z SSD czy też po instalacji trzeba mu jeszcze pomóc?

  2. Jak trzeba skonfigurować GRUBa przy instalacji Debiana na SSD? Chodzi mi o to aby wskazać żeby GRUB zainstalował się na SSD i dodał systemy z HDD. A może nic nie trzeba robić i wszystko zrobi się “samo”?

  3. Czy dobrze kombinuję że SSD zamontowany w miejsce HDD będzie miał oznaczenie “sda” a HDD w kieszeni po DVD “sdb”?

Być może pytam o rzeczy trywialne, ale nigdy tego nie robiłem a chciałbym żeby wszystko poszło ok już za pierwszym razem.

Dziękuję za odpowiedzi i poświęcony czas

Michał

Trzeba jeszcze sprawdzić na jakim złączu jest tam napęd bo bardzo możliwe że na starym ATA. Są kieszenie z takim złączem ale dysk w nich będzie działał wolniej. W każdym razie SSD lepiej włożyć w miejsce HDD a HDD do kieszeni.

  1. Osobiście posiadam dyski Plextora, HyperX i Transcend - wszystkie działają ok. Dwa ostatnie są z “najniższej półki” i działają bardzo dobrze :slight_smile: W Twoim przypadku kupilbym np. HyperX Fury (http://www.morele.net/dysk-ssd-hyperx-fury-120gb-sata3-shfs37a-120g-646778/), aczkolwiek zauważ, że masz “wąskie gardło” w postaci interfejsu SATA I, podczas gdy SSD posiada złącze SATA III. Oczywiście dysk będzie kompatybilny z gniazdem w laptopie - ale przepustowość nie będzie osiągała najwyższych wyników :slight_smile: