Drugi modem w sieci jako router

Jako główne urządzenie w sieci domowej posiadam modem NetiaSpot (VDSL). Postanowiłem postawić drugie urządzenie - router (za modemem NetiaSpot), więc do tego celu użyłem swój poprzedni modem TP-Link W8960N, chcąc użyć go jako router.

 

Ostatecznie udało mi się skonfigurować modem TP-Link’a, że po podłączeniu do niego komputerów internet jest i działa (chociaż do działania jako standardowy router to mu raczej brakuje, ale liczę się z tym, że jest to modem, a nie router i może mieć pewne odchyły), ale jest kilka problemów. Mianowicie po wpięciu kabla z NetiaSpota do modemu TP-Link (standardowa RJ-45), nie mogę zalogować się do ustawień modemu TP-Link (zmienione na: 10.0.0.1, NetiaSpot domyślnie: 192.168.x.x). Drugim problemem jest to, że czasami internet potrafi się zagubić gdy jestem podłączony do TP-Linka, zazwyczaj przy starcie.

 

Analizowałem adresy IP w różnych przypadkach i doszedłem do jednego. W przypadku kiedy komputer jest wpięty do TP-Linka i internet działa, to otrzymuje adres 192.168.x.x, identyczny jaki by otrzymał na NetiaSpot. Gdy nie ma internetu, wtedy adres IP zmienia się na 10.0.0.x, czyli taki jak ustawiłem na TP-Linku. Poniżej przedstawiam screena z ustawień TP-Link’a w jaki sposób go przestawiłem by nie działał jak modem ADSL, a… no właśnie, bo routerem tego nazwać nie można. Niestety w sieciach orłem nie byłem i nie jestem, chociaż co nieco pojęcia mam. Wydaje mi się, że chodzi tutaj o Bridge, ale mogę się mylić.

ftp://tplink-forum.pl/Poradniki/router%20bezprzewodowy/Jak%20skonfigurowac%20port%20EWAN%20na%20TD-W8960N.pdf port LAN jako WAN

Ten TP to nie modem, lecz router z modmem. Ten router możesz skonfigurować na dwa sposoby. Jeden z portów LAN możesz działać jako WAN, więc:

  1. Podpinasz kabel do portu LAN, ustawiasz go jako port WAN i wybierasz połączenie typu Dynamic IP (DHCP) lub Static IP (ręcznie przypisujesz adres). W ten sposób masz dwie różne sieci.

  2. Podpinasz do portu LAN, wyłączasz serwer DHCP i ustawiasz adres w sieci NetiaSpot (do zarządzania routerem). Router działa jako przełącznik i wszystko jest w jednej sieci (adresy pobierane są z NetiaSpot).