Drukarka dostępna w sieci dla wszystkich

Witam, mam pytanie odnośnie do sytuacji, kiedy mam w sieci kilka komputerów, ale jedną drukarkę. Do tej pory jest tak, że drukarka jest podpięta do jednego z komputerów i na nim zainstalowana, a pozostałe, przez sieć ją rozpoznają i dzięki temu mają też u siebie zainstalowaną, a więc ze wszystkich komputerów można na tej jednej drukarce drukować. Problem jednak tkwi w tym, że jeśli włączę któryś z komputerów, do którego drukarka nie jest podłączona bezpośrednio kablem, a ten komp z drukarką nie jest włączony, to nie mogę nic wydrukować; inaczej mówiąc - żeby wydrukować z innego komputera, to muszę jeszcze dodatkowo włączyć komputer, do którego kablem jest podłączona drukarka i dopiero wtedy mój komp widzi drukarkę i mogę coś wydrukować.

Moje pytanie więc - czy nie dałoby się jakoś to inaczej podłączyć czy zainstalować, żeby drukarka działała z każdym kompem od razu, bez potrzeby włączania tego, do którego jest podłączona?

Da się tak zrobić, ale router musi mieć serwer druku.

I wtedy drukarke podpina się pod router?

Mam “ASMAX AR 804u ADSL Router”

Wtedy drukarkę podłącza się pod router, a potem wystarczy odpowiednio skonfigorować ruter i działa na każdym komputerze w LAN.

Jeśli dobrze “wyczytałem” to Twój ruter nie ma serwera druku.

Zobacz w takim razie to.

OK, dzieki i Wesolych Świąt! :slight_smile: