Drukarki bezprzewodowe - pytanie o zasady działania

(Wojtek Moto) #1

Witam!

Skończył mi się dość szybko atrament w HP 5440 (drukarka mało ekonomiczna, niezbyt funkcjonalna). Najtańszy komplet niedużych zamienników to 75 zł z przesyłką. Sporo.

Pomyślałem, że zamiast tego lepiej będzie kupić urządzenie wielofunkcyjne Brother - będę miał w ten sposób drukarkę, skaner i mini-ksero, a zamienniki kosztować będą 20 zł komplet.

Zakup zwróci się po kilku potencjalnych 'doładowaniach' HPka, a i wygoda użytkowania 'kombajnu' Brother jest znacznie większa (HP 5440 to zwykła drukarka bez skanera).

Myślałem początkowo o starych modelach Brother DCP-135C/DCP-150C (ze względu na super-tanie zamienniki), ale drukarki te nie są już nigdzie dostępne.

Kupiłem kiedyś z tego samego powodu (ze względu na zamienniki serii LC-970) urządzenie MFC-260C i była to bardzo opłacalna decyzja.

Kolejne modele w szeregu to DCP-145C/DCP-165C z niewiele droższymi niż w DCP-135C zamiennikami (są mniejsze, ale ostatnio wyraźnie potaniały) - i o nich zacząłem myśleć.

Patrząc na specyfikacje tych drukarek (aby wybrać odpowiedniejszy dla mnie model) zwróciłem uwagę na jeszcze jeden sprzęt na liście - DCP-375CW.

To nowy model, mało jest w sieci informacji o nim - a ma dość istotną zaletę ...

... Z DCP-135CW można połączyć się bezprzewodowo. Super :wink: I tu właśnie pytanie do Was.

Nigdy w życiu nie miałem do czynienia z bezprzewodową drukarką jak ta. Chciałem zorientować się przed zakupem w jaki sposób 'to' właściwie działa i czy przypadkiem nie wyrzucę pieniędzy w błoto.

Dawno temu używałem bezprzewodowej, laptopowej drukarki (ciekawostka - z własnym akumulatorem) komunikującej się przez IrDA. Inną drukarkę podłączyłem do bezprzewodowego routera przez przewodowy serwer wydruku LPT, a jeszcze inna drukarka (HP 5440) obsługiwana była przez bezprzewodowy serwer wydruku USB. Kilka różnych konfiguracji przerobiłem, no ale zintegrowanego bezprzewodowego rozwiązania nigdy nie miałem jeszcze okazji przetestować.

Ogólny zarys sytuacji - komputer, z którego poziomu będę korzystał z drukarki, będzie łączył się z netem przez bezprzewodowy router (802.11g).

W tej chwili korzystam z własnego routera i zabezpieczony jest on WPA2, ale niedługo zmieniam mieszkanie i nie wiem jakie zastanę tam warunki (jaki router tam będzie; czy może podłączę swój) - nie ma to jednak wielkiego znaczenia (bo WPA2 przez ten model drukarki jest obsługiwany, a obniżenie zabezpieczeń do WEP nic w kwestii komunikacji z drukarką nie zmieni).

Jakie mam wątpliwości ... ? Chodzi mi po głowie kilka pytanio-wariantów. Czy ... :

1. Drukarka połączy się sama (przy odpowiedniej konfiguracji oczywiście) z bezprzewodowym routerem i w ten sposób stanie się dostępna w sieci i korzystać będą mogły z niej wszystkie komputery?

2. Drukarka musi zostać podłączona kablowo z bezprzewodowym routerem i w ten sposób stanie się dostępna w sieci (dla wszystkich komputerów)?

3. Drukarka będzie łączyć się po odpowiednim skonfigurowaniu tylko z moim komputerem (bez pośrednictwa routera), ale w trakcie takiego połączenia będę musiał odłączać się do Internetu (przerywać połączenie bezprzewodowe z routerem)?

4. Drukarka będzie łączyć się - jak w punkcie 3 - tylko z moim komputerem (bez pośrednictwa routera), a w trakcie takiego połączenia nie będę tracił dostępu do Internetu (połączenie z routerem nie będzie przerywane)?

5. Czy w jakikolwiek sposób mogę ograniczyć wykorzystanie drukarki do 'tylko mojego komputera' ?

Nie mam niestety pojęcia jak działa takie urządzenie, a nie chcę kupować kota w worku (DCP-375CW jest o 100 zł droższa niż drukarki-kuzynki, może gra nie jest warta świeczki).

Będę wdzięczny za wszelkie informacje.

Widzę, że coraz więcej osób kupuje tą drukarkę - http://allegro.pl/63013_atramentowe_bro ... nge_view=1 - stała się drugim najpopularniejszym urządzeniem wielofunkcyjnym Brother za DCP-145C, więc może ktoś wrzuci tu jakąś informację :wink:

Dla osób poszukujących testu DCP-375CW - http://www.trustedreviews.com/printers/ ... -Inkjet/p1

Wychodzi z niego m.in., że drukuje bardzo powoli i ma problemy z pobieraniem kartek. O zasadzie działania połączenia bezprzewodowego niestety nie ma w tym teście praktycznie nic ...