Drzewo zrównoważone i idealnie zrównoważone

Zastanów się czy może istnieć coś lepszego niż idealne (nie ważne o czym mówimy)?

Jak odpowiesz na to pytanie to będziesz wiedział kto ma racje.

jak dla mnie to Ty masz rację… tyle, że trochę nie mogę łyknąć tego o tych NULL`ach

W świetle tego?

W takim razie powinno być:

idealnie zrównoważone -> drzewo binarne, które jest zrównoważone i w którym wszystkie “poziomy” są zapełnione, ew. z wyjątkiem ostatniego.

BTW: skąd wziąłeś tę definicję?

a dlaczego niby według Ciebie jest to idealnie zrównoważone ?

Dodane So sty 30, 2010 8:03 pm

z materiałów, które zostały dostarczone przez mojego wykładowcę ;/

Po pierwsze: twoje definicje nie mają tu nic do rzeczy.

Po drugie: nie jest to twoja definicja.

Po trzecie: w poprawnej definicji idealnie zrównoważone -> drzewo binarne, które jest zrównoważone i w którym wszystkie liście znajdują się na jednym lub na dwóch poziomach nie rozumiesz czym są liścia, ta definicja jako liścia rozumie NULL’e.

Po czwarte: twierdzenie idealnie zrównoważone -> drzewo binarne, które jest zrównoważone i w którym wszystkie “poziomy” są zapełnione z wyjątkiem ostatniego nie jest poprawne chociażby ponieważ drzewo które przedstawiłem powyżej nie jest idealnym w świetle tej definicji bo ma wypełnione wszystkie poziomy razem z ostatnim.

Faktycznie, namieszałem. Trzymaj się definicji alexa.

Po pięciu sekundach to poprawiłem :shock:

3

      / \

     4 5

      \  

        6

to drzewo będzie już w takim razie na bank idealnie zrównoważone, bo NULL od 5 i 4 są na poziomie 3, a NULL od 6 jest na poziomie 4 … i siłą rzeczy jest też zrównoważone

Każde idealne zrównoważone jest zrównoważone wg każdego algorytmu równoważenia (o ile to sensowny algorytm równoważenia).

Odwrotne twierdzenie - nie będzie poprawne.

no ten problem jest rozwiązany

dzięki