Dual Channel a liczba kości RAM


(Kylek) #1

Mam płytę Asus A7V880 (chipset VIA KT880) a na niej dwie kości RAM po 256MB (DDR 400 MHz) każda. Pamięć pracuje w trybie Dual Channel.

Gniazda na pamięć zamontowane są tak:

1) Niebieskie (A1) - obecnie z kością 256MB

2) Czarne (A2) - puste

3) Niebieskie (B1) - obecnie z kością 256MB

4) Czarne (B2) - puste

Chciałbym zwiększyć rozmiar pamięci do 1GB. Czy po zapełnieniu gniazd 2 i 4 kośćmi RAM Dual Channel nadal będzie działał, czy lepiej pozbyć się dwóch kości 256MB a w ich miejsce wstawić dwie po 512MB (wtedy DCh działał będzie na pewno)?


(JNJN) #2

A co na to instrukcja do płyty głównej,poczytaj co pisze o pamięci.


(Danzelmario) #3

kupujesz 2 takie same kosci i montujesz . nie kupuj w zestawie dual channel bo drozej a to samo to jest :P. a czy bedzie chodzic to wyzej moderator napisal. nowe plyty w wiekszosci pozwalaja na taki trik.


(Zbych ) #4

to nie jest to samo i zazwyczaj tylko płyty gł na intelu nie mają problemu pracy w dulu z niesparowanymi pamiątkami natomiast

może zaistnieć problem

Kylek w przypadku procków AMD to ja bym w ogóle nie przejmował bym się tym czy pamięci będą w dualu czy w single na prockach AMD przyrost wydajności jest bardzo niewielki max do 5% pamiatki w dualu, co innego jest przy intela gdzie przyrost sięga nawet 25%


(Danzelmario) #5

nie sadze! dual polega na obsadzeniu odpowiednich slotów takimi samymi pamieciami-nie ma roznicy czy kupisz oddzielnie czy w jednym opakowaniu.. te same pameici to te same i dual musi działać!


(McDracullo) #6

Niekoniecznie. Mogą, ale nie muszą. Nie ma nic pewnego.

Płyty ze starszymi chipsetami miały problem z dualem nawet z sparowanymi pamięciami. Via KT880 należy do tych chipsetów