Dual Channel - fakty i mity


(abducted) #1

Chciałem spytać, bo już sam nie wiem

Zeby płyta posiadająca funkcję DUAL CHANNEL działała to czy muszą to być specjalne pamięci, które mają tą funkcję DUAL CHANNEL, czy obojętnie jakie pamięci

Funkcja DUAL CHANNEL zależy tylko od tego czy wspiera ją płyta główna, czy jeszcze same pamięci muszą ją wspierać??


(Veers) #2

Pamięci muszą “ją wspierać” zasadniczo w postaci identyczności modułów (takie są zalecane), choć znane są w przyrodzie fakty, kiedy w DC pracują z powodzeniem pamięci różnych typów (tu akurat ma najwięcej do powiedzenie płyta główna).

Również może się zdarzyć że w DC będą pracowały moduły o różnej pojemności - ale do tego potrzebna jest obsługa funkcji FlexMemory …


(abducted) #3

Hmmm…

tzn. mają być identyczne względem parametrów, czy musza mieć taką funkcjonalność Dual Channel?


(Veers) #4

Funkcjonalność Dual Channel jest uzależniona od płyty głównej / procesora (ta dwoistość wynika z umiejscowienia kontrolera pamięci). Pamięci nie mają “funkcji” dual channel.


(abducted) #5

ah, bo ostatnio ogladam pamieć w sklepie internetowym i piszą obok ‘Dual Channel’, tak jakby to była jakaś własność konstytutywna samej pamięci.

Dzięki, pozdawiam.


(sadaj72) #6

Nie muszą być identyczne, mogą być różnych producentów ale powinny być o tej samej pojemności.


(Sebenicz) #7

Są to po prostu komplety pamięci, przetestowane w trybie DC.


(Veers) #8

… ale często muszą być takiej samej konstrukcji (ilość banków, SS / DS, podobne taktowanie i napięcia …). Więc choć nie muszą być identyczne, to jednak tak zupełnie tylko dla chwytu marketingowego nie są sprzedawane pamięci sparowane przez producenta (zresztą - nie tylko sparowane - są przecież jeszcze pamięci trzy- i cztero- kanałowe …).