Duron 1400mhz Nowe życie?

Witam od jakiś 6 lat mój komputer cieszy się pełnią życia ale bez zbędnych ceregieli chodzi oto iż już niedomaga staruszek najnowszym wymaganiom .

Chciałbym go trochę z overlockować czy jak tam na to się mówi i z tego oto miejsca proszę o waszą pomoc.

Parametry

Typ procesora AMD Duron, 1400 MHz (10.5 x 133)

Nazwa płyty głównej ASRock K7S8X v3 (5 PCI, 1 AGP, 3 DDR DIMM, Audio, LAN)

Mikroukład płyty głównej SiS 746FX

Pamięć fizyczna 768 MB (DDR SDRAM)

Typ BIOS’u AMI (07/11/03)

Karta wideo Radeon 9200 SE (Omega 3.8.442) (128 MB)

Karta dźwiękowa SiS 7012 Audio Device

System operacyjny Microsoft Windows XP Professional SP3

Szczegułowe dane płyty

http://www.asrock.com/mb/cpu.asp?Model=K7S8X%20R3.0

To by było tyle chciałem go teraz trochę podkręcić jak się da a słyszałem że tego durona 1400 można spokojnie podkręcać na 2000mhz

Więc proszę pomóżcie i dajcie nowe tchnienie w mój komputer.

Pozdrawiam wszystkich i proszę o szybką pomoc.

O/C czyli proc czy grafika?

Jak grafika to:

1.zainstaluj najnowsze stery omegi (jeśli te nie są)

2.Zainstaluj AtiTool - Program do podkręcania

3.Jeśli atitool nie działa to instaluj riva tuner, a jeśli on nie podziała to zainstaluj najprostrzy program, który zawsze działa - evga precision

(tylko za każdym razem żeby było podkrecone musisz miec program włączony)

Jak proceesor:

1.zainstaluj program CPUFSB

2.ustaw tam dane kompa - płyta głowna

3.kręć :wink:

(też chyba (bo tu nie mam pewności ale na 90% tak) musisz mieć stale włączony program

WIATRACZKI:

jeśli za słabo cie chłodzi, musisz:

1.zainstaluj SPEEDFAN

2.zmień prędkości wszystkich wiatraków na 100%

(moze być głośno, też program musi być cały czas włączony)

Jeśli chcesz mieć podkręcenie CAŁY CZAS (chociaż ja tego nie lubie) możesz to zrobić z poziomu biosu

Dodane 31.01.2010 (N) 17:35

Możesz jeszcze kupić nowy proc/grafike - nawet lepszy efekt :wink:

moim zdaniem nie oplaca sie podkrecać tego zestawu ponieważ

  1. Duron to nie jest procesor stworzony do gier ponieważ ma mało pamięci L2 tylko 64 KB, i śmiem podejrzewać że chłodzenie masz standardowe czyt. BOX

  2. Zasilacz prawdopodobnie masz też lipnej firmy co nie rokuje OC tym bardziej bezpieczeństwa podzespołów nawet na standardowych taktowaniach.

  3. Programy do OC pod Windowsem to bajka i lipa, najlepiej spod BIOSa, ustawiasz większe FSB o 2-3 właczasz system i kontrolujesz temperatury, jak wporzadku to znowu powiekszasz, jednak gdy dostaniesz Bluescreena lub bedzie system nie stabilny powieksz napięcie procesora.

Dodane 31.01.2010 (N) 17:57

Ten sposób działa tylko wtedy gdy płyta obsługuje regulacje RPM, co weszło w erze Athlona 64 i C2D, więc na takim leciwym sprzęcie można zapomnieć.

Znając chipsety SIS myślę, że nie ma możliwości zwiększania FSB o małe “kroczki”. Następną wartością z tego co pamiętam z czasów SiS735 będą 142 MHz. Na takim taktowaniu komputer powinien ruszyć bez problemu.

Wiatraczka nie mam standardowego tylko Acutake 120 pro

http://www.4max.pl/default.asp?produkt=3198

Kupiłem go bo jest cichy

a zasilacz mam 350W

Ale co z prockiem czy jak podkręcę grafikę to już procka nie mogę? i czy podkręcanie grafiki nie wiąże się z dodatkowym chłodzeniem bo mam tylko 1 wiatrak do procka.

a jeszcze jedno temperatury podam na tą chwile ze speedFana

Temp1: 45C

Temp2: 34C

Mialem kiedys taką karte grafiki.Jest mało podatna na podkrecanie ale jesli zalozysz jej wiatrak to da rade sie cos z niej wycisnac.Chlodzenie to podstawa.I jeszcze jakis program do testowania karty i procka po kazdym stopniu podkrecania. Powodzenia.

Dodane 31.01.2010 (N) 18:25

PS.Procek i karta podkrecaja sie niezaleznie.

Dodane 31.01.2010 (N) 18:26

Mam nadzieje ze umiesz to robic bo sporo ryzykujesz.

Dobrze to w 1 kolejności podkręcę sobie procesor a potem pomyśle nad kartą zobaczę efekty znacie jakieś poradniki do podkręcania bo szukałem ale są bardzo stare np. z 2003roku .

Polećcie jakiś poradnik i powiedzcie do ilu gdzieś tak podkręcę ten procek .

Data poradnika nie ma znaczenia.Nic sie nie zmieniło.Potrzebna tylko cierpliwość by testować zawsze kompa.A co do tego ile mozna podkrecic Twoj procek to nie ma na to reguły.Ten sam procek kręci sie różnie na innych płytach.Powodzenia.

Ulthar , nazwij temat konkretnie, zgodnie z regulaminem forum. Inaczej zostanie usunięty. Przeczytaj regulamin.