Duża różnica temperatur pomiędzy rdzeniami


(n33trox) #1

Mam procesor Athlon X2 4600+ i od zawsze miał on tak, że była różnica temperatur ok 2-3 stopni góra, pod max obciążeniem dwu rdzeni. Dziś z ciekawości zapuściłem orthosa i po 5 minutach wygląda to dość podejrzanie, bo AIDA64 pokazuje rdzeń 1: 55-57 st, rdzeń 2: 49-50 st. Chłodzenie to AC Freezer 7 Pro, niedawno był czyszczony z kurzu całkowicie. Po wyłączeniu orthosa, temperatura drugiego rdzenia spada dosłownie w kilka sekund do 42 st, potem jeszcze niżej, natomiast rdzeń pierwszy schodzi bardzo wolno, do 49 i tak się to utrzymuje w tych okolicach mniej więcej, tak ok 49-50, podczas gdy 2 miesiące temu z trudem przekraczał 48 st... Nie mam pojęcia co jest grane.


(Marcin1025) #2

A dokładnie wyczyściłeś chłodzenie procesora?


(Marvin Nekromanta) #3

Tak na chłopski rozum odpowiedź sobie na pytanie: Z którego rdzenia najczęściej korzysta system? Odpowiem: Z pierwszego. Drugi rdzeń nie będący pod takim obciążeniem grzeje się tylko lekko przez własną pracę, a resztę ciepła pobiera z układu jakim jest procesor (w tym także rdzenia 1). Z ciekawości zobacz jakie obciążenie procentowe przypada na rdzeń.

Mogę się mylić, ale to chyba jest odpowiedź na Twoje pytanie.

PS. @Marcin, nie podejrzewam, żeby to była kwestia brudu. Radiator przylega równomiernie do procesora i pobiera jego ciepło, ale nie sądzę by była taka różnica przez to, że nad 1 rdzeniem jest więcej kurzu (IMO powinno to wpłynąć na temp całego proca).

PS2. Co do Orthosa: Równomiernie obciąża oba rdzenie jednak, nie uwzględniasz tego, że na 1 rdzeniu jest jeszcze obciążenie systemu (do testu powinieneś wywalić wszystko co jest odpalone i ewentualnie myślę, że po zabawie koligacją rozdzieliłbyś po równo obciążenie).


(n33trox) #4

Czyściłem wszystko niedawno, dokładnie z kurzu. Fakt, pierwszy rdzeń jest częściej obciążany przez system, ale jak robię test orthosem, to obydwa są równo po 100% obciążone i wtedy pierwszy rozgrzewa się bardziej niż drugi i potem wolniej się schładza. Dawniej miałem tak, że pierwszy miał 48, a drugi 46, a teraz pierwszy jest 56-57, a drugi nadal w okolicach 48. Jedyne, co mi teraz przychodzi do głowy, to kończąca się pasta termiczna. Istnieje takie prawdopodobieństwo?


(Marvin Nekromanta) #5

Jeżeli pasta była dupnej jakości to możliwe, że już się do niczego nie nadaje.


(n33trox) #6

Pasta była preaplikowana, razem w komplecie z AC Freezer 7 Pro. Nic nie musiałem robić poza usunięciem starej pasty z procesora. Po prostu przyłożyłem i przykręciłem.