Duża różnica temperatur pomiędzy rdzeniami

Mam procesor Athlon X2 4600+ i od zawsze miał on tak, że była różnica temperatur ok 2-3 stopni góra, pod max obciążeniem dwu rdzeni. Dziś z ciekawości zapuściłem orthosa i po 5 minutach wygląda to dość podejrzanie, bo AIDA64 pokazuje rdzeń 1: 55-57 st, rdzeń 2: 49-50 st. Chłodzenie to AC Freezer 7 Pro, niedawno był czyszczony z kurzu całkowicie. Po wyłączeniu orthosa, temperatura drugiego rdzenia spada dosłownie w kilka sekund do 42 st, potem jeszcze niżej, natomiast rdzeń pierwszy schodzi bardzo wolno, do 49 i tak się to utrzymuje w tych okolicach mniej więcej, tak ok 49-50, podczas gdy 2 miesiące temu z trudem przekraczał 48 st… Nie mam pojęcia co jest grane.

A dokładnie wyczyściłeś chłodzenie procesora?

Tak na chłopski rozum odpowiedź sobie na pytanie: Z którego rdzenia najczęściej korzysta system? Odpowiem: Z pierwszego. Drugi rdzeń nie będący pod takim obciążeniem grzeje się tylko lekko przez własną pracę, a resztę ciepła pobiera z układu jakim jest procesor (w tym także rdzenia 1). Z ciekawości zobacz jakie obciążenie procentowe przypada na rdzeń.

Mogę się mylić, ale to chyba jest odpowiedź na Twoje pytanie.

PS. @Marcin, nie podejrzewam, żeby to była kwestia brudu. Radiator przylega równomiernie do procesora i pobiera jego ciepło, ale nie sądzę by była taka różnica przez to, że nad 1 rdzeniem jest więcej kurzu (IMO powinno to wpłynąć na temp całego proca).

PS2. Co do Orthosa: Równomiernie obciąża oba rdzenie jednak, nie uwzględniasz tego, że na 1 rdzeniu jest jeszcze obciążenie systemu (do testu powinieneś wywalić wszystko co jest odpalone i ewentualnie myślę, że po zabawie koligacją rozdzieliłbyś po równo obciążenie).

Czyściłem wszystko niedawno, dokładnie z kurzu. Fakt, pierwszy rdzeń jest częściej obciążany przez system, ale jak robię test orthosem, to obydwa są równo po 100% obciążone i wtedy pierwszy rozgrzewa się bardziej niż drugi i potem wolniej się schładza. Dawniej miałem tak, że pierwszy miał 48, a drugi 46, a teraz pierwszy jest 56-57, a drugi nadal w okolicach 48. Jedyne, co mi teraz przychodzi do głowy, to kończąca się pasta termiczna. Istnieje takie prawdopodobieństwo?

Jeżeli pasta była dupnej jakości to możliwe, że już się do niczego nie nadaje.

Pasta była preaplikowana, razem w komplecie z AC Freezer 7 Pro. Nic nie musiałem robić poza usunięciem starej pasty z procesora. Po prostu przyłożyłem i przykręciłem.