Duże użycie RAMu

Witam.

Tak jak w temacie, zauważyłem w moim komputerze duże użycie RAMu i CPU. W spoczynku wykorzystanie procesora nie jest duże, bo max 5-6%, lecz wykorzystanie RAMu dochodzi do 40%. Nie wiem jak było poprzednio, więc nie mam porównania. To wy ocenicie czy wszystko jest w porządku. 

Gdy otworzę kilka kart w Google Chrome, użycie RAMu potrafi dojść do 70%. 

Również sam komputer zauważyłem, że od pewnego czasu dłużej się uruchamia i od czasu do czasu przy włączeniu jakiegoś programu łapie “lagi”.

 

Specyfikacja komputera:

Intel Core i5-3210M 2x 2.5GHz

4GB RAM

Nvidia GeForce 630m 2gb

 

P.S. Nie wiem czy temat założyłem w dobrej grupie. Jak źle, to proszę o przeniesienie :slight_smile:

Z góry dziękuję za odpowiedzi. 

40 procent z 4GB to jakieś 1,6GB. Jeśli w tle działa antywirus, a autostart nie jest zoptymalizowany to raczej normalny wynik. 2,8GB przy zasobożernym chromie to również nic niepokojącego. Generalnie RAM jest po to aby go używać, bez odpowiedniej ilości pamięci RAM start kompa liczyć by można było w minutach, nie w sekundach.

Spowolnienia windowsa po dłuższej pracy wynikają z tego, że najpewniej na dysku uzbierało się troche zbędnych plików, plików tymczasowych, cache przeglądarki co wprowadza bałagan na dysku - zwiększa fragmentację. Użycie programów typu CCleaner, odkurzacz i potem defragmentacja powinno przywrócić wydajność.

Sprawdź jak jest przy całkowicie wyłączonych aktualizacjach Windows Update?

 

Odnośnie Google Chrome to zużywa dużo RAM-u…

Uruchom -http://systemexplorer.net/pl/download-archive/6.3.2/SystemExplorerPortable_632.zip-pokaz okno procesów

Aktualizacje są całkowicie wyłączone. 

Nie wiem, czy wcześniej było tak samo, bo dopiero dzisiaj rano zwróciłem uwagę, jak przy przeglądaniu internetu wykorzystanie RAMu doszło do 70% i stąd ten temat :slight_smile:

Przy tylu procesach, w tym uruchomiony steam nie dziwne takie użycie RAM.

W System Explorer najwięcej chrome, i jak piszę kolega steam

Chrome jest tak pamięciożerna, że u mnie nieraz dochodzi do “wyczerpania całej dostepnej pamięci RAM”

Dlatego przerzuciłem się na Firefox (który nie ładuje odrazu wszystkich kart podczas ponownego uruchamiania)

KIlkanaście lub więcej kart…

FF około 700MB-1GB

Chrome - więcej niż 8GB (na wielu stronach z flashe-em) lub rozbudowanych…

Steam akurat włączyłem chwilę przed uruchomieniem System Explorer, więc stąd te procesy. Tak to jest cały czas wyłączony, ale wcześniej w grę grałem.