Duże zużycie CPU - nie wiem skąd

Mam problem :frowning:

Zaczął mi strasznie mulić PC przy podstawowych czynnościach - głównie

przeglądarka internetowa itd)

Nic z przyzwyczajeń, czy oprogramowania nie zmieniłem a tu nagle

zużycie procka 30% to norma, często sięga 100% A zwykle było do 15-20%

Czuje się to bardzo - muli przy przewijaniu www, wczytywaniu nowych

stron, czy np eksploratorze windowsa - tez system trochę musi

pomyśleć, zanim wyświetli zawartość folderu/dysku (co przy Win 7 nie

jest normalne).

Przy filmach .mkv 720p (które zawsze chodziły normalnie) teraz

wszystko skacze, audio rozjeżdża się z obrazem. Zużycie procka sięga

100% non-stop. Raz aż mi się PC wyłączył przy oglądaniu filmu.

Uruchomienie jakiegoś programu (np AIMPa) to czas oczekiwania na

włączenie ok 10 sekund przy 100% obciążeniu procka. A nigdy tak nie

było.

Mój system to Win 7 Home Premium BOX, na bieżąco aktualizowany.

W pierwszej chwili myślałem, że może jakiś wirus, ale wszystkie dyski

przeskanowane Avastem, Malwarebytes, Panda Antivirus (ten skaner

online) i jest czysto :confused:

Ten problem pojawił się z dnia na dzień :confused:

Ciekawostka: ponownie w BIOSie wpisałem mnożnik (na 7), czyli

teoretycznie nic nie zmieniłem a poprawiło się na kilka godzin (w

sensie wszystko wróciło do normy), po czym znowu zaczęło wysysać CPU.

Co to może być? Pomysły mi się już skończyły :confused:

Może być PC zakurzony i się przegrzewać, ale raczej nie powinno być 100% CPU. Choć u mnie raz tak było :wink:

nie ma przypadkiem podłączonego do usb “bluetoutch’a” miałem przez jaiś czs podobny problem , po odłączeni sinozębnego problemy znikły jak ręką odjął

Dokładnie wyczyść sobie komputer z kurzu, kurz w komputerze to zagrożenie dla PC, może spowodować duże obciązenie w pracy komputera co też i przegrzewanie się płyty głównej, procesora, karty graficznej, najlepjej czyścić suchym pędzelkiem, lub też sprajem ciśnieniowym (na powietrze) wydmucha tobie każdy kurz.

Nic takiego nie ma.

Dodane 05.02.2011 (So) 21:11

Był czyszczony, wymieniłem pastę jakieś 3 mieś. Teraz optycznie też wszystko ok wygląda.

Sprawdź jaki proces generuje największe obciążenie procesora http://www.dobreprogramy.pl/Process-Exp … 12562.html

Proponuję przejrzeć sobie w Process Explorerze, które procesy tak Ci żrą moc obliczeniową. Jeśli to jakakolwiek przeglądarka internetowa, zamknij wszystkie zbędne karty. Jeśli winny jest proces systemowy - sprawdź za co jest odpowiedzialny i wyciągnij wnioski. Sprawdź temperaturę na rdzeniach, np. za pomocą CoreTemp (ale nie radzę go mieć na stałe odpalonego, przy wznawianiu komputera umie się wysypać). Jeśli jest za wysoka, wówczas możesz sprawdzić kurz, ewentualnie stan pasty termoprzewodzącej.

Aktualny mnożnik i taktowanie procesora sprawdzisz w CPUz, podobnie dla karty graficznej - GPUz. Sprawdź też, czy nie zmienił Ci się plan zarządzania energią na Oszczedzanie Energii, gdzie domyślnie ograniczana jest moc komputera.

EDIT: sorry jeśli powtarzałem się za kimś wcześniej, forum niesety nie informuje o postach napisanych w trakcie pisania…