Dvb-t, jak sie ustawia kanaly

(pikaczu) #1

witam

tak się zastanawiam, nad dvb-t, telewizja cyfrowa naziemna. jak się ustawia kanaly tvp 1, 2, info, sport, itd, czy są na jednym kanale(np, skrzyczne, 38 kanał), czy na różnych, tak jak w analogowej?

(neo10) #2

Przede wszystkim musisz mieć dodatkowy odbiornik cyfrowy aby je oglądać którego podłączasz do tv przez euro także to jest w zasadzie odpowiedz na twoje pytanie ;] Kanały będą na odbiorniku i na nim będziesz dodatkowym pilotem zmieniał kanały ;]

Ewentualnie w niektórych nowszych tv lcd itp.. montują odbiornik dvb ale raczej jest ich mało i dodatkowo większość tych odbiorników i tak w polsce nie zadziała bo jest parę standardów nagrywania i ten który jest w polsce na ogół nie odpowiada tym montowanym w telewizorach lcd ;]

(pikaczu) #3

ok. bo za niedługo kupuję tv z dvb-t, sony bravia, ma wbudowany taki tuner. jak dobrze zrozumiałem, to wszystkie kanały telewizyjne, są na jednym kanale, jak to możliwie?

(neo10) #4

Sprawdż w jakim standardzie ten sony bravia ma kartę dvb-t czy obsługuje mpeg-4 bo ja niby też mam samsunga z kartą dvb-t i jest ona dla mpeg-2 i nic nie odbieram bo niestety w polsce przyjęli jako standard mpeg-4 :confused:

Tzn w sumie zależy skąd jesteś bo mpeg4 jest na pewno w warszawie ale np z opisu na wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/DVB-T wynika że są też nadajniki w standardzie mpeg-2 w polsce ;]

Apropo tego zajmowania jednego kanału to chodziło mi jeżeli korzystasz z dodatkowego dekodera cyfrowego podłaczanego przez eurozlącze wtedy zajmuje tak jak dvd czy dekodery satelitarne jako tako jedno wejscie ale w twoim przypadku kiedy masz wmontowany taki dekoder w telewizor kanały zapiszą się oczywiście normalnie na telewizorze po kolei ;]

A ogólnie jak planujesz większy telewizor lcd itp... to raczej bym pomyślał nad jakąś płatną telewizją cyfrową z kanałami w hd itp... Ja osobiście mam enkę plus kablówkę upc z hd i mogę polecić ;]

(pikaczu) #5

ma oby dwa, czyli mpeg-2 i 4.

26 calowy, kdl-26v4500 lub kdl-26v5500(dopiero będzie we kwietniu).

(Kpc21) #6

W DVB-T jest tak, że kilka stacji telewizyjnych (w Polsce docelowo do 7) może nadawać na jednym kanale. Działa to podobnie (a właściwie identycznie) do transponderów na satelicie - każdy transponder ma swoją częstotliwość, ale na każdym transponderze jest jakaś ilość kanałów.

Tylko, że w DVB-T nie nazywa się to transponder, tylko multipleks (w skrócie MUX). Obecnie testowo nadawane są 2 multipleksy: TVP (kanały ogólne i tematyczne, z tym że w niektórych multipleksach TVP Info jest w wersji warszawskiej, a w niektórych w regionalnej) oraz POT (Polski Operator Telewizyjny - konsorcjum Polsatu i TVN).

Po oficjalnym starcie DVB-T (wrzesień br.) MUX1 będzie zawierać kanały nadawane obecnie naziemnie (nie rozumiem, dlaczego TVP ma mieć zagwarantowaną możliwość nadawania w MUX1 TVP Info, a co do innych kanałów tematycznych musi startować w konkursach), a na następne MUX-y będą ogłoszone konkursy.

(pikaczu) #7

aha, czyli w tychach, będę miał ze skrzycznego?

(Kpc21) #8

Nie wiem, czy złapiesz sygnał ze Skrzycznego w Tychach - na Śląsku ponoć są z tym problemy.

Oficjalny multipleks dla Śląska będzie pewnie w Kosztowach.

(pikaczu) #9

no, będzie, ale dopiero w lipcu 2011 roku

(Kpc21) #10

http://www.google.pl/search?q=dvb+t+%C5 ... =firefox-a - proponuje przejrzeć

(pikaczu) #11

czytałem już też

(Kpc21) #12

Sprawdź, czy masz sygnał analogowy ze Skrzycznego:

http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=7

TVP1 - kanał 24

TVP2 - kanał 41

Polsat - kanał 58

Te nadajniki mają po 100 kW, a DVB-T nadaje (wg wykazu na RadioPolsce) z mocą 500W (DVB-T nie wymaga tak dużej mocy nadawania, jak analog), więc jeśli nie będziesz mieć sygnału analogowego (lub bardzo słaby) możesz na razie zapomnieć o DVB-T. Nie wiem, jaka będzie moc nadawania po oficjalnym starcie nadajnika.

Nie wiem też, jakiej anteny używasz teraz do TV, ale jeśli te kanały złapiesz czysto na antenie siatkowej, to powinieneś odebrać DVB-T (jednak prawdopodobnie będzie potrzebna lepsza antena np. ATX lub Yagi wąskopasmowa - ze wzmacniaczem).

Zawsze można na razie odbierać sygnał z analoga (z Kosztowów) lub założyć TNK (za darmo TVP1, TVP2, TVN, TVN7, Religia TV + kanały FTA, pozostałe kanały płatne 10 zł/mies. przy opłacie z góry za cały rok, oddzielnie za każdy miesiąc - 12 zł/mies.) lub najtańszy pakiet Cyfrowego Polsatu (w przeciwieństwie do TNK zawiera Polsat, opłata chyba 9,90 zł/mies. niezależnie od tego, czy płacimy za cały rok z góry, czy oddzielnie za każdy miesiąc).

(pikaczu) #13

mam też ze skrzycznego sygnał analogowy, antena mam na kosztowy, ale mam. antena mam siatkową.

(Kpc21) #14

Ale czysty? Czy z zakłóceniami (napisz jakimi)?

Zresztą dopóki nie będziesz mógł odbierać DVB-T (o ile nie złapiesz Skrzycznego), zawsze pozostaje ci analog z Kosztowów i platformy cyfrowe.

(pikaczu) #15

z zakloceniami

(Kpc21) #16

To mogą być problemy.

Ale kup ten telewizor (i tak tuner DVB-T przyda się po wprowadzeniu DVB-T na Kosztowach :slight_smile: ) i sprawdź, jaki będziesz mieć sygnał z DVB-T. Tam chyba siła sygnału pokazywana jest w formie paska, tak jak w platformach cyfrowych. Jeśli nie będziesz mógł odebrać sygnału cyfrowego (pamiętaj o przekręceniu anteny na Skrzyczne), ale będzie sygnał na pasku, prawdopodobnie wystarczy zmiana anteny (albo jej dokupienie, wtedy starą będziesz wykorzystywać do Kosztowów do analogowych: TV4, TVN-u i Pulsu, a nową do Skrzycznego).

(pikaczu) #17

dobra, i tak miałem kupić.

z tym przekręceniem anteny, to będzie problem, bo trzeba by dać na drugą stronę domu.

czekam na telewizor sony bravia kdl-26v5500, podobno ma być w kwietniu

(Kpc21) #18

Skoro antenę masz z innej strony domu to rzeczywiście możesz mieć problemy ze Skrzycznem.

Ja sugeruję umieszczenie jej na dachu.

(pikaczu) #19

dobra. zobaczymy jak kupię, czy antena trzeba przewiesić, czy nie.