DVD-ROM nie odczytuje płyt

(Raqu92) #1

Jak w temacie. Dvd na moim kompie nie odczytuje żadnych płytek, niezależnie od formatu plików znajdujących się na nim jak i od rodzaju płyty.

Napęd HL-DT-ST DVDRAM GSA-4165B (cokolwiek to znaczy :P)

(JNJN) #2

Wyczyść laser.

Sprawdź czy bios wykrywa napęd i system też.

Sprawdź napęd na innym kompie, jak to samo, serwis lub nowy.

(Łukasz14) #3

Raq92 , może być wiele przyczyn. Może masz zepsuty laser albo coś innego. Zainstaluj najnowszy firmware:

http://pl.lge.com/products/mobile/mobil ... =GSA-4165B

Sposoby aktualizacji

Przed przystąpieniem do aktualizacji oprogramowania sterującego pracą nagrywarki musimy pobrać ze strony producenta nowy BIOS do naszego modelu. Zwykle jest on spakowany w pliku ZIP, w którym oprócz firmware'u często znajduje się również specjalny program do aktualizacji i instrukcja, jak z niego korzystać. Jeżeli wskazówek informujących o tym, jak dokonać upgrade'u, nie ma w pliku ZIP, należy poszukać ich na stronie WWW producenta. Obecnie używaną przez napęd wersję firmware'u można sprawdzić za pomocą programu InfoTool z pakietu Nero (zakładka Drive). Niestety, często znalezienie firmware'u do nagrywarki nie jest łatwe, szczególnie wtedy, gdy mamy starszy, już nieprodukowany model. Dobrym źródłem, z którego można pobrać aktualizacje firmware'u do różnych nagrywarek, jest serwis internetowy The Firmware Page (http://forum.rpc1.org/). Znaleźć tu można także użyteczne informacje o niemal wszystkich napędach - nawet tych przeznaczonych dla notebooków.

Wielu producentów udostępnia oprogramowanie obsługujące proces upgrade'u firmware'u bezpośrednio z poziomu Windows. Jeśli chcemy być pewni, że update uruchomiony pod Windows zakończy się powodzeniem, musimy zastosować się do kilku zaleceń: odinstalować oprogramowanie do zapisu pakietowego i, jeśli jest zainstalowany, sterownik kontrolera EIDE Intel Application Accelerator, a także wyłączyć opcję bezpośredniego dostępu do pamięci DMA.

(Kisielek) #4

Dokładnie, zainstalowanie nowego firmwaru zawsze pomaga.

Ja mam:

• JLMS XJ-HD166S (DVD-ROM)

• HL-DT-ST DVDRAM GSA-4167B (nagrywarka DVD)

Obydwa na starszych firmware miały problemy. Od czasu gdy są najnowsze jest w porządku.

BTW. Mała uwaga jak będziesz aktualizował firmware. Aktualizuj tylko z danego modelu dostosowany do tego samego inaczej stracisz gwarancję. Aktualizowany napęd miej podpięty jako 'master'.

(Raqu92) #5

Okey, przy Waszej pomocy odnieśliśmy sukces ! xD

Najpierw ściągnąłem aktualizację oprogramowania. Niestety, na stronie LG podanej przez Łukasza nie znalazłem szukanego firmware. Był za to pod [tym adresem](http://www.softwarepatch.pl/plik/5709/56/119/napedy_CD DVD RW/LG_GSA-4165B_-firmwareDL05.html).

System wykrył napęd, acz wciąż nie odtwarzał płyt. Dlatego zastosowałem się do rad JNJN i wyczyściłem napęd. W sposób niecodzienny - słomką ^^

I tak oto wspólnymi siłami odnieśliśmy sukces, zaś bardowie i trubadurzy opiewali nasze czyny w swoich balladach! I ja tam byłem, miód i wino pilem! xD

Wielkie dzięki za rady i wskazówki wszystkim wypowiadającym się w tym topicu (a jest nas aż czterech xP)

Temat do zamknięcia ^^