Dwa biosy? w głowie mi się kręci

(Bogdan Dondajewski) #1

Czołem

Mam taką sprawę. Wymieniłem ostatnio moją ukochaną k7s5a z athlonem 2000+ na gigabyte 9i5pl: GA-8I915PL-G z procesorem pentium 3.0ghz.

Sprawa jest taka, że nie mam zielonego pojęcia gdzie i jak mam podpiąć cd-rom i twardego. Bios widzi mi obydwa urządzenia dopiero jak podłącze je do jednej taśmy na IDE-0.

W sklepie, w którym dokonywałem bartetu powiedziano mi, że płyta ma drugi bios (coś o sterownikach RAID) i że potrzebne są sterowniki RAID, które coś tam, coś tam. Niestety, choć mam internet i raczej głupi nie jestem to w sieci na ten temat nic nie znalazłem. Jak mam podłączyć te urządzenia (mam trzy IDE: 0, 2 i 3). Czy ktoś mógłby mi też powiedzieć coś o sterownikach RAID - po co to i do czego? I czy to możliwe, żeby mój pierwotny bios (wchodzę do niego przez "del") widział tylko jedno urządzenie? - a drugie, w wendowsie, działa poprawnie - chyba???????

Dzięki za pomoc

(Robloz) #2

Kontrolery RAID to urządzenia pozwalające na scalenie parzystej liczby dysków twardych w jedną całość. W rezultacie otrzymujemy jeden "napęd" którego pojemność jest sumą wszystkich dysków.

Cd-rom i twardy nie powinny być na jednej taśmie.

Jeżeli nie masz dwóch dysków twardych RAID Cię nie dotyczy. Kontroler RAID można wyłączyć przestawiając zworkę na płycie. Sprawdź dokładnie dokumentację techniczną płyty.

(Bogdan Dondajewski) #3

aha, tylko instrukcję mam po angielsku a niechciałbym czegoś spieprzyć. Czego mam szukać w instrukcji (jakiego hasła)??

(Robloz) #4

RAID Controller / RAID_EN , ustaw Disable