Dwa dyski na ATA i strasznie wolny komp

Witam wszystkich,

w dniu wczorajszym podłączyłem do komputera drugi dysk twardy. Jest to stary dysk (30GB) Przy podłączaniu zmieniłem nieco połączenia na kablu - dyski na wejście ATA. Każdy dysk jest podłączony z dyskiem optycznym - 120GB dysk z nagrywarką, 30GB dysk z odtwarzaczem DVD. Dyski optyczne są ustawione na slave, dyski twarde zaś na master. Po uruchomieniu kompa bios sam ustawił jakieś opcje domyślnie. Niestety już po zainstalowaniu systemu windows XP professional okazało się że komputer chodzi o jakieś 30% wolniej niż miało to miejsce przed podłączeniem drugiego dysku. W ustawieniach systemowych sprawdziłem kontrolery ID.

Podstawowy kanał IDE

  • urządzenia główne:

urządzenie automatycznie wykrywane;

tryb transferu: DMA jeżeli dostępne

Bieżący tryb transferu: Ultra DMA tryb 5

  • Urządzenia podrzędne

urządzenie automatycznie wykrywane;

tryb transferu: DMA jeżeli dostępne

Bieżący tryb transferu: Ultra DMA tryb 4

Pomocniczy kanał IDE

  • urządzenia główne:

urządzenie automatycznie wykrywane;

tryb transferu: DMA jeżeli dostępne

Bieżący tryb transferu: Ultra DMA tryb 5

  • urządzenia podrzędne

urządzenie automatycznie wykrywane;

tryb transferu: DMA jeżeli dostępne

Bieżący tryb transferu: Ultra DMA tryb 2

Martwi mnie jeszcze jedna rzecz. Firefox zużywa ponad 45 000 pamięci, a jakiś ekrn ponad 40 000. Co jest grane?? Bardzo proszę o szybką odpowiedź i pomoc. Z góry dzięki.

Pozdrawiam

Dyski twarde podepnij do jednej taśmy (Master na ostatniej wtyczce, Slave na środkowej), a napędy optyczne podepnij do drugiej taśmy (również Master na ostatniej wtyczce, a Slave na środkowej).

W przypadku dysków twardych, na Master ustaw ten, na którym jest system operacyjny.

Czy po wykonaniu tej czynności będę zmuszony do ponownego instalowania systemu czy też obejdzie się bez tego??

Obejdzie się bez ponownej instalacji systemu.

Dla dysków twardych powinieneś mieć taśmę 80-żyłową, dla lepszej wydajności.

YYY… Trochę głupie pytanie z mojej strony. Jak sprawdzić ilu żyłowy jest kabel. Przepraszam za lamerstwo w obecnej chwili.

Jeżeli nie wiesz, to po prostu możesz policzyć, ile żył ma taśma.

80-żyłowa ma ich 80, a 40-żyłowa ma ich 40 :wink:

Koszt taśmy IDE 80-żyłowej, to ok. 5 zł. w sklepie komputerowym.

Taśma jest 80 żyłowa. Wyłączę kompa, dokonam zamiany i dam znać jak jest. Do przeczytania wkrótce :wink:

Wsio działa. Od razu widać różnicę. Dzięki za pomoc.