Dwa dyski-problem z podłączeniem

(Apromyk) #1

Mam dwa dyski:

Dysk1 domowy- Maxtor 6L120P0 (120 GB) podzielony na 3 partycje FAT32 -system Win XP

Dysk2 firmowy- Caviar WD400JB-00ETA0 (40 GB) podzielony na 3 partycje FAT32 syste Win XP

Chciałbym aby dysk1 był masterem a dysk2 jako slave, podłączany za pomocą szuflady. Dysk ten jest z komutera firmowego, czasami muszę przenieś duże ilości danych z firmy do domu.

Próbowałem różnych konfiguracji. Jedyna jaka działa prawidłowo to:

• dysk2 firmowy-master-koniec taśmy dysk1 domowy-slave środek taśmy. Ta konfiguracja powoduje, że musiałbym posiadać dwie szuflady.

W przypadku dysk1 domowy-master-koniec taśmy dysk2 firmowy-slave-środek taśmy, system uruchamia się tylko w trybie awaryjnym i nie widać partycji trzeciej dysku2

Zamiana kolejności podłączenia do taśmy też nie przynosi rezultatu.

Osobno dyski pracują prawidłowo.

Być może muszę coś zmienić w BIOS'ie, ale nie wiem co. Być może te dwa dyski nie mogą w konfiguracji takiej jak chcę pracować.

Za pomoc z góry dziękuję.

(Bukosss) #2

Podepnij dyski tak jak zamierzasz ich używać po czym uruchom BIOS i ustaw odczyt w ustawieniach podstawowych na auto lub każ mu wykryć. Wychodząc z biosu zapisz ustawienia!

(Carrier2000) #3

wyjmij ze slave całkowicie zworke i podłącz dysk bez niej.Nie wiem dlaczego ale mam takie problemy jedynie z HDD WD

(Apromyk) #4

ad -bukosss- brak efektu, w biosie ustawione mam na auto

ad -guru2000- bardzo dziwny efekt, po wyjęciu zworki w WD HDD komputer nie widzi żadnego dysku.

(JNJN) #5

Widać te dwa dyski nie mogą pracować razem na jednej taśmie i musisz je podpiąć na osobnych taśmach i kanałach IDE,spróbuj oba ustawić na zworkach na CS i podpiąć tak - na ostatniej wtyczce Twój dysk,na środkowej wtyczce firmowy.

Poczytaj

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic ... 712#247712

(Apromyk) #6

ad -JNJN- na drugim kanale mam nagrywarkę-master i stacje DVD-slave.

Ale czy to nie dziwne, że jezeli firmowy jest master a domowy slave to wszystko jest ok. Nurtuje mnie pytanie Dlaczego tak jest? Może ktoś na forum zna odpowiedż.

(JNJN) #7

Widać kieszeń lub dysk firmowy wymaga aby był podłączony na taśmie jako Master i wtedy pracuje - różnie to bywa na różnych płytach i z rożnymi dyskami - nic nowego.

Obowiązuje zasada rób tak,aby było dobrze.