Dwa dyski-SATA i ATA,system startuje z ATA, a ja chcę z SATA

(Pragne Sexu) #1

Witam, nie byłem pewien, w którym dziale umieścić ten post, ale chyba bardziej pasuje do "Problemów" niż do "Sprzętu", bo i problem "systemowy". :slight_smile:

Mianowicie mam dwa dyski twarde - SATA II i ATA. Na obu są zainstalowane systemy Windows XP Professional, aczkolwiek system startuje zawsze z tego dysku ATA.

Co zrobić, żeby system wystartował z dysku SATA?

Za wszelkie sugestie będę wdzięczny. :stuck_out_tongue:

(kacprosz) #2

W biosie masz do wyboru opcję który dysk ma startować jako pierwszy

(Pragne Sexu) #3

Niestety, nie udało się.

Mianowicie dyst ATA jest podpisany jako "Primary ATA", a SATA jako "SATA 1"- chodzi o złącza oczywiście.

Natomiast gdy próbowałem zmienić kolejność startowania systemu z dysków, to mam do wyboru jedynie ten dysk ATA, DVD-ROM oraz dyskietkę 3.5...

(boger) #4

ale zmieniales w biosie czy podczas bootowania z boot-menu?

poczytaj instrukcje do twojej plyty glownej tam powinno byc wyjasnione co i jak

(Pragne Sexu) #5

W BIOSIE... Gdyby było "boot-menu", to wybrałbym drugi system, oczywiście.

8)

(boczi) #6

:arrow: http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic ... 735#365735

Usunięto wcześniejszy post w celu nie robienia zamieszania

(Daniellasek) #7

A może na dysku ATA przestaw zworki na slave, może coś pomoże.

(Dareks8) #8

Mam Bios Awards i u mnie jest tak:

wchodzę w Advanced BIOS Features>>tutaj 1-sza opcja>>Hard Disk Boot Prioryty-widać 2 dyski(mam tak jak ty ATA i SATA. Strzałkami podświetlam dysk, który ma startować jako pierwszy, następnie na klawiaturze numerycznej przyciskiem "PgUp" przenoszę ten dysk na pierwsze miejsce, zapisuję zmiany, restart i już komp startuje z dysku SATA. U mnie też jest tak, że gdy teraz odepnę ATA i po restarcie znów go podepnę to znowu jako pierwszy startuje ATA. Tak już widocznie jest płyta główna skonstruowana. Oczywiście jak masz inny BIOS może byc nieco inaczej.

(Chris11) #9

Jak nawet nie napisałeś jaką masz płytę główną, to teraz wróżka przyjdzie i z fusów nam powie jak ustawić... Na serio, jest kilka możliwości wykorzystywanych przez producentów płyt:

1) Może być opcja wyboru dysku sata (raid) i dysku ide (0,1) jako inna pozycja (ale chyba nie ma bo byś znalazł :lol: )

2) W niektórych płytach wybiera się dodatkowo kolejność bootowania z urządzeń tego samego typu (np. dyski twarde), z reguły obok opcji ustalającej kolejność bootowania rodzajów urządzeń (ide, cdrom, fdd, itp.) jest opcja ustawiająca kolejność np. Twoich dysków. Reasumując przejrzyj bios dokładniej (lub instrukcję), lub podaj symbol płyty to ktoś zrobi to za Ciebie. :slight_smile: