Dwa dyski zewnętrzne, opinia na ich temat


(Mati M92) #1

Zamierzam kupić dysk zewnętrzny, ale dokładnie nie wiem który. Wybrałem sobie trzy, prosiłbym o doradzenie w wyborze. Mile widziane inne propozycje. Chciałbym się dowiedzieć jaka jest rzeczywista prędkość przesyłu danych. Chce przeznaczyć na ten cel maximum 300zł.

WD My Passport Essential 250GB USB2.0 Black

http://www.komputronik.pl/Dyski_twarde/ ... ,id,52626/

oraz:

WD Caviar External My Book Essential 2.0 320 GB USB 2.0

http://www.komputronik.pl/Dyski_twarde/ ... ,id,50610/

oraz:

Verbatim External 250GB USB2.0 Silver

http://www.komputronik.pl/Dyski_twarde/ ... ,id,60986/


(Adalbert) #2

Do czego będziesz wykorzystywał ten dysk?

A co byś powiedział na zwyczajny dysk w obudowie? Masz pewność, że dysk jest szybki i zawsze mógłbyś go zwyczajnie wsadzić do kompa.

Samsung F1 640GB/320GB + obudowa za 100zł/150zł (mniej więcej tyle zostanie)

Przy wyborze obudowy dobrze by było się zastanowić, jakimi portami będziesz przesyłać dane (dobrze by było, jakby miał porty USB, FireWire i e-SATA - bardziej uniwersalnie i ewentualnie szybciej, chyba że chciałbyś mieć ten dysk jako sieciowy, wtedy obudowa z RJ-45 by się przydała).

Co Ty na to?


(Mati M92) #3

Dysk będę wykorzystywał do przenoszenia dużych plików takich gdzieś 4-6GB

A mógłbyś podać mi linki do tego dysku i obudowy z tymi portami: porty USB, FireWire i e-SATA

Sieciowy odpada.


(Adalbert) #4

http://www.agito.pl/samsung/samsung-spi ... 30819.html

http://www.neo24.pl/index.php?target=pr ... d=-4893243

Czy te urządzenia między którymi będziesz przenosił te dane mają porty FireWire czy e-SATA? I czy jesteś pewien, że najlepszym wyjściem będzie właśnie dysk zewnętrzny? Jeżeli są to pliki 4-6GB, to może lepiej szybki pendrive kupić, albo połączyć te dwa urządzenia pod sieć i przez nią przewalić dane?

Na razie znalazłem obudowy z USB i e-SATA:

http://www.sirius.pl/komputery/towar_ce ... Acuta.html

http://zorn.pl/produkt/USB-20-Obudowa-S ... LLAND,4200


(system) #5

Na przykład Corsair 16 GB...


(Mati M92) #6

pendrive odpada, ponieważ to będzie więcej plików po np. 6GB od razu wrzucanych na dysk ponieważ kuzyn mieszka daleko i nie będę przecież co tydzień mu dawał dysk.

a jaką prędkość zapisu i odczytu będe miał gdy podłączyłbym ten dysk przez USB

http://www.agito.pl/samsung/samsung-spi ... 30819.html

w którejś z tych dwóch obudów?


(system) #7

To pendrive 64 GB...


(Mati M92) #8

za drogi i za mała pamięć


(Adalbert) #9

mati.m92 , masz jakieś inne porty niż USB (mam nadzieję że wersja 2)? Bo na tym porcie uzyskasz powiedzmy 20-30MB/s... Przy FireWire bądź e-SATA ograniczeniem stanie się wydajność dysku, który to akurat jest jednym z najszybszych (sensownych) na rynku.

Jak spotkania będą tak rzadkie, to może lepiej w ogóle nie kupować obudowy, tylko wewnętrzny dysk i podłączać go wewnątrz kompa, a przenosić w takim plastiku w jakim są sprzedawane dyski?


(Mati M92) #10

jakie inne? mam USB 2.0.

no to też by było dobre rozwiązanie, bo taniej... :slight_smile:


(Adalbert) #11

A oboje możecie podłączyć urządzenie SATA w kompie? Jak tak i tylko między sobą będziecie raz na jakiś czas przerzucać te dane, to chyba najsensowniej byłoby tylko wewnętrzny kupić i w tych plastikach przewozić. Będziesz miał najszybszy z możliwych transfer i tanio. :slight_smile:


(Mati M92) #12

oboje mamy sata II

a jak kuzyn podłączy dysk do swojego kompa to musi go przykręcić do obudowy? czy może go położyć na np. stacje dyskietek i może tak leżeć przez ten czas jak będzie coś na niego kopiował?


(Adalbert) #13

Może on także wisieć, stać w pionie czy bokiem. :slight_smile: Chociaż spokojnie wystarczy go położyć poziomo (na czymkolwiek) i nie kopać w obudowę jak będzie pracował i nic się nie stanie (ja mam ciągle jeden dysk położony na napędzie optycznym, bo niżej się już nie mieści - 4 urządzenia podłączone pod IDE i mała obudowa robi swoje).

Reasumując: jeżeli nie przeraża raz na jakiś czas zdjąć boczną pokrywę komputera i przełączać dysk, to najlepszym rozwiązaniem będzie kupno dysku Samsung F1 320GB/640GB (tylko upewnij się, że to jest F1).