Dwa mniejsze w RAID 0 czy jeden duży dysk?

Witam. Potrzebuje konsultacji :smiley:

Zamierzam dokupić sobie 500GB do swojego komputera i w związku z tym waham się, czy kupić dwa dyski 250GB czy jeden 500GB…

Mam do wydania około 400zł - za te pieniądze jestem w stanie kupić bardzo dobry dysk 500GB (np. Seagate 7200.11 z 32MB cache), albo dwa słabe/przeciętne dyski 250GB. Stąd wynikają moje wątpliwości - czy dwa słabsze dyski w RAID 0 będą wydajniejsze, niż jeden duży o lepszej specyfikacji?

Druga wątpliwość wynika z faktu, że mam dość słaby komputer obecnie, i nie wiem, czy nie będzie to miało wpływu na wydajność ewentualnej macierzy (czy z powodu słabszych pozostałych podzespołów nie będzie ona działać mniej wydajnie).

Trzecia wątpliwość wynika z faktu, że w przyszłości (w prawdzie dalekiej) będę kupował nową płytę główną. Czy przeniesienie na nią ewentualnej macierzy będzie możliwe/trudne? Czy też może wiązać się to z utratą danych?

Moja obecna płyta główna to http://www.gigabyte.pl/products/mb/specs/ga-8i945p-g.html

Byłbym bardzo wdzięczny, gdybyście oprócz swoich opinii i komenatrzy, od razu podrzucili mi jakieś konkretne propozycje dysków 500GB (jeśli uważacie że ta opcja lepsza) lub 250GB (jeśli uważacie, że lepiej zrobić RAID 0). Przypominam, że górna granica to 400zł.

w raid

bierz 2 seagate es.2 250gb i połącz w raid 0/ raid matrix

klopas, to koszt 480 zł :slight_smile:

to nie starczy (starczy zaś na 500gb sata2 es.2 od seagate :-).

I chyba to będzie najlepszym rozwiązaniem.