Dwa modemy, dwa komputery, wi-fi i kabel

Witajcie,

Widząc podobne tematy, ale niestety w żadnym nie widząc pomocy, postanowiłem założyć własny. Dawno temu (czyt. rok temu) miałem dwa komputery - stacjonarny i laptop. Na strychu mam modem zwykły (bez wi-fi), z którego jeden kabel szedł do komputera stacjonarnego, a drugi do modemu wi-fi, który rozprowadzał internet po całym domu, dzięki czemu internet egzystował na moim laptopie. Z przyczyn remontowych komputer stacjonarny został przeniesiony do innego pokoju i kabel okazał się za krótki. Postanowiłem podpiąć kabel do modemu z wi-fi do portu LAN i połączyć go z komputerem stacjonarnym. Nie dało to rezultatu. Zainstalowałem kartę sieciową wi-fi w komputerze stacjonarnym i do początku sierpnia wszystko chodziło bez problemów. Niestety przyszła burza, spaliła modem wi-fi i kartę sieciową w komputerze. Zakupiłem nowy modem wi-fi i tutaj pojawił się pierwszy problem. Po podpięciu kabla z modemu zwykłego do nowego modemu wi-fi do gniazda WAN, wyświetla mi się “Połączenie ma ograniczoną łączność lub brak łączności”. Nie da się skonfigurować modemu wi-fi w żaden sensowny sposób. Poprzedni normalnie konfigurowałem i działał. Idąc jednak metodą prób i błędów okazało się, że gdy ten sam kabel z modemu zwykłego podpinam do modemu wi-fi do portu LAN, sieć wi-fi działa bez zarzutów. Jednak nie mam możliwości konfiguracji modemu wi-fi (przez 192.168.1.1), od razu łączy mnie ze zwykłym (pewnie ten wi-fi działa jako przedłużka). Niestety podpinając jakikolwiek inny kabel w porty LAN i łącząc je z komputerami, nie ma aktywności.

Tyle słowem wstępu, teraz moje pytania do specjalistów:

  1. Czy jest szansa podpiąć modem wi-fi w gniazdo WAN? Nie potrzebne mi to, jak uda się odpowiedzieć na pytanie numer dwa, ale siedziałem nad tym długo i kieruje mną ciekawość.

  2. W jaki sposób, po kablu, podpiąć komputer do internetu? Niestety podpiąć kabel do modemu zwykłego to jest ekstremalny sport, bo droga ze strychu na parter, to jakieś 30-40m.

Bardzo dziękuję za każdą próbę pomocy.

Dodane 12.08.2011 (Pt) 21:14

Modem wi-fi to TP LINK TK-WR543G.

Ojej, strasznie pomieszałeś tutaj, ale spróbuję coś podpowiedzieć. Otóż z tego co piszesz masz na strychu zwykły modem ADSL (kabel do gniazdka telefonicznego). To drugie urządzenie to na pewno nie modem wi-fi, tylko router bezprzewodowy. Na moim blogu znajdziesz poradnik, który może Ci pomóc. Ale podstawowe zasady:

  • Z tego co piszesz modem i tp-link mają te same adresy IP, musisz to zmienić.

  • Modem łączysz skrętką z routerem (Lan w modemie, WAN w Tp-linku). Adresację przykładową masz na moim blogu. Masz wtedy internet poprzez wifi oraz jeżeli potrzebujesz - poprzez skrętkę (komputer - router.)

Możesz podać adres do bloga?

Skrętką, w sensie kablem skrosowanym? To mam, tylko jak podłączam do WAN w routerze to nie mam wi-fi, a jak podłącze do LAN to wi-fi mam (muszę tylko DHCP wyłączyć). O dziwo mam też kontakt z samym routerem - może problem leży w sensownej konfiguracji? Zmieniłem IP w routerze na http://192.168.5.1/ i z ciekawostek (wątpię, aby warto było to roztrząsać jako osobny problem, ale może dać komuś wskazówkę) - mogłem się z routerem łączyć (przez http://192.168.5.1/) do momentu, kiedy nie wyjąłem kabla (modem-router) z gniazda LAN i nie włożyłem go ponownie, w to samo gniazdo. W chwili obecnej Internet działa normalnie, ale z routerem kontaktu nie mam.